14.10.2020

Pewność Zbawienia studium 1 list Jana 5,13


Wiele osób twierdzi, że nigdy nie możemy być pewni życia wiecznego. Gdy zadasz im pytanie czy mają życie wieczne jakie odpowiedzi padają? Na sądzie ostatecznym się okaże. Tylko Bóg może wiedzieć, a my nie możemy być pewni. Dla wielu pewność życia wiecznego jest przejawem pychy duchowej. Ale niepewność życia wiecznego wynika z niezrozumienia ofiary Jezusa na krzyżu i naszej relacji z nim. Biblia uczy, że żaden człowiek nie może w żaden sposób zasłużyć na życie wieczne własnymi wysiłkami, dobrymi uczynkami, sakramentami i swoim poświęceniem (Efez 2,8-10). Życie wieczne Bóg chce dać człowiekowi za darmo, przez wiarę w Jezusa Chrystusa (Rzym 3,24). Jedyne czego Bóg wymaga od człowieka, by mu darować grzechy, to osobistej wiary w Bożego Syna. Jezus Chrystus zapłacił przez swoją śmierć na krzyżu za wszystkie grzechy tych, którzy w niego uwierzą. Za te które popełniliśmy w przeszłości, te które popełniamy i te które jeszcze popełnimy. Więc człowiek nie musi płacić za swoje grzechy, by dostać się do nieba i nawet nie może za nie zapłacić, bo ofiara Jezusa jest jedyną ofiarą skuteczną przed Bogiem mogącą zmazać nasze winy (Rzym 3,25). Chęć zapłaty za nasze grzechy w inny sposób niż przez ofiarę w Jezusa obraża Boga, bo w ten sposób mówimy Bogu, że nasze ofiary są lepsze niż ofiara Jezusa. Tym samym dowodzimy, że nie wierzymy w zbawczą śmierć Chrystusa, chociaż możemy mówić, że w nią wierzymy.

I list Jana mówi nam w naszym dzisiejszym wierszu, że ci którzy wierzą w Chrystusa mają życie wieczne, a celem Jana jest odróżnić prawdziwych chrześcijan od fałszywych. Prawdziwi chrześcijanie mają życie wieczne i życie wieczne z samej definicji jest życiem na wieki.

Dlatego Jan mówi podsumowując swój list po wszystkich testach, że kto ma syna ma żywot, a kto nie ma Syna, nie ma żywota. Mieć Syna, to mieć żywot, co Jan potwierdza w 13 wierszu, że ci którzy naprawdę wierzą mają żywot wieczny. 

Ale niektórzy chrześcijanie wcale nie są pewni swego życia wiecznego, ta niepewność może wynikać z kilku powodów:

a)   Z niewiary i wątpliwości, że ofiara Chrystusa rzeczywiście gładzi wszystkie nasze grzechy?

b)  Z nieznajomości Jezusa i słabej więzi z Nim. Jeśli ktoś Go nie zna i nie ma z Nim relacji nie może tym samym mieć pewności, że On przebaczył wszystkie jego grzechy. Pewność wynika z ufności, a ufność rodzi się przez znajomość Bożego Słowa i relacje z Bogiem.

c) Niepewność również może wynikać z grzechów w których żyjemy jako chrześcijanie. Grzech bowiem powoduje zachwianie naszej relacji z Jezusem, strach przed Bożym sądem  i karą, oskarżenia w sumieniu oraz niepewność.

d) Kolejną przyczyną niepewności jest poleganie na sobie w kwestii zapłaty za grzech. Możemy myśleć, że to jednak nasze starania i gorliwość powodują przebaczenie. Ale skąd wiesz kiedy je uzyskasz? Ile musisz się starać? Ile potrzeba twoich dobrych uczynków żeby mieć przebaczone? Możesz przez całe życie być najbardziej dobrym człowiekiem, a jednak ani jeden twój grzech nie będzie przebaczony.

e)  Niepewność także jest rezultatem niezrozumienia na czym polega ofiara Jezusa. Dlaczego Jezus umarł na Krzyżu. Swoja drogą, jeśli całe pismo zmierza do odkupieńczej śmierci Jezusa jak mocno człowiek powinien być zainteresowany, by poznać sens tej ofiary. 

Czy można być pewnym życia wiecznego

Jana 3,16; Jana 3,18; Jana 3,36; Jana 5,24; Jana 6,40; Jana 6,47; Jana 8,51; Jana 11,26. 

·        W pierwszym liście Świętego Jana, Apostoł Jan napisał że jeżeli mamy Syna Bożego w naszym życiu to mamy żywot wieczny.  Co to znaczy „mieć Syna Bożego ?”

Jana 17:3 A to jest żywot wieczny, aby poznali ciebie, jedynego prawdziwego Boga i Jezusa Chrystusa, którego posłałeś."

Jan 14:23  Odpowiedział Jezus i rzekł mu: Jeśli kto mnie miłuje, słowa mojego przestrzegać będzie, i Ojciec mój umiłuje go, i do niego przyjdziemy i u niego zamieszkamy.

Jan 1:12  Tym zaś, którzy go przyjęli, dał prawo stać się dziećmi Bożymi, tym, którzy wierzą w imię jego 

·        W jaki sposób przyjęliśmy Jezusa Chrystusa do naszego życia? Jezusa Chrystusa przyjmujemy do naszego życia przez wiarę Ew. Jana 20,31 Gal 3,26 J 3,15 -16

·        Gdzie jest źródło żywota wiecznego? Źródło żywota wiecznego jest w Jezusie Chrystusie J 8,24 J 13,19 – 20 J 6,32 - 40  Dlaczego jest to ważne? Bo od tego zależy nasze życie wieczne, czy będziemy je mieli czy nie. 

Owce Jezusa Ewangelia Św. Jana 10, 27-30

·        Po czym można poznać owce Jezusa według wiersza 27? Owce Jezusa słuchają Jego głosu i są posłuszne słowom Jezusa. Wskazuje to również na zażyłą społeczność między Jezusem a Jego owcami. Jezus zna swoje owce i one znają Jego głos, co znaczy, że prawdziwi chrześcijanie znają Jezusa i podążają za Nim.

W jaki sposób słuchamy głosu Jezusa?

a)      Głosu Jezusa słuchamy przez Posłuszeństwo  Słowu Bożemu J 14,23.

b)     przez relacje z Nim w modlitwie 

c)      przez poddanie Duchowi Świętemu który nas prowadzi

·        Wielokrotnie jest napisane że Żywot Wieczny jest dany od Boga, poza tym czy jest możliwie żeby ktoś mógł wydrzeć nas z ręki Ojca? Pan Jezus dał obietnice swoim owcom, że nie zginą na wieki i nikt nie może wydrzeć nas z ręki Bożej.

·        Podobnie o pewności Zbawienia pisze Paweł w liście do Rzymian 8,31-39, że nic nie jest w stanie wierzących odłączyć od Boga. 

Pieczęć Boga List do Efezjan 1, 12-14  Bóg pieczętuje przez Ducha Św. tych którzy mają być zbawieni.

·        Jaki jest przebieg zbawienia według Pisma Świętego?

1.      Usłyszeć Ewangelię

2.      Uwierzyć Ewangelii

3.      Zostać  zapieczętowanym przez Ducha Św.

·        Co to znaczy być zapieczętowanym Duchem Św.? To znaczy otrzymać Bożą gwarancję, że należymy do Boga

 Jan 14, 16-21

Jan 16, 7

·        Wracając do naszego wersetu z listu do Efezjan w jakim sensie jest Duch Święty naszą rękojmią?

Duch Święty jest pewnym zadatkiem od Boga dla nas wierzących? Czym jest zadatek? Jest to pewna kwota wypłacana przy interesach w postaci zastawu poświadczająca, pewność umowy i gwarantująca, że resztę kwoty zostanie wypłacone później. Greckie słowo, którego używa Paweł  „arrabōn” zadatek wywodzi się od hebrajskiego słowa „arabown” oznaczającego zastaw, bezpieczeństwo. Ktoś kto otrzymał zadatek otrzymał tym samym pewność, że ten kto mu tą zaliczkę dał dotrzyma umowy.

            Popatrzymy na list do Tytusa  3,5 Co Bóg czyni przez moc Ducha Św. w nas. On czyni nas nowymi ludźmi, Duch Św. od momentu nawrócenia zamieszkuje w nawróconym człowieku i prowadzi go w uświęceniu. Pomaga również żyć dla Boga i sprawia że przynosimy od momentu nawrócenia duchowe owoce Bogu.

2.   Co to jest „odnowienie Ducha Świętego”? Odnowienie przez Ducha Św. to nowe narodzenie do nowego życia z Bogiem. Tak jak każdy człowiek musi urodzić się w  naturalny sposób by prowadzić ziemskie życie. Tak również każdy musi się narodzić z Boga, by prowadzić życie niebieskie z Bogiem J 3,3- 5 J 1,13 Jk 1,18 Ef 2,5 1 P 1,3.

Jakie są „znaki”  tego nowego życia?  2 Kor 5,17? Nowe stworzenie z nowym postępowaniem Ef 4,17 – 24; Kol 3,1.

Brak komentarzy:

Łączna liczba wyświetleń