9.02.2018

Wytrwałość 1 list Piotra 1,6-7



Ostatnio mówiliśmy o tym, że Bóg wybrał nas i poświęcił mocą Ducha Św., odrodził nas ku nadziei żywej i wezwał do posłuszeństwa Chrystusowi. Wszystko to sprawił Bóg swoją mocą i swoim postanowieniem zanim jeszcze urodziliśmy się. Dał nam również wspaniałą nadzieje życia wiecznego nie w sensie jakiś mrzonek, ale nadzieje która jest pewnością. Nadzieje dziedzictwa najwspanialszego z możliwych, które jest przygotowane dla wszystkich wierzących w niebie. Do tego jeszcze, Bóg nie tylko nas powołał, nie tylko dał Ducha Św. i wspaniałe obietnice, ale chroni nas swoją mocą byśmy w drodze do niebiańskiej nadziei nie ustali. Zbawienie owe, nasze dziedzictwo, nasza nadzieja objawi się wraz z dniem powrotu Chrystusa. Wtedy też nastanie nowy porządek ustanowiony przez Boga.
Teraz Piotr pragnie wyjaśnić chrześcijanom do których pisze list powód ich prześladowań. Niektórzy mogli nie rozumieć jak się ma wybranie przez Boga do trudności jakie przeżywają.

w. 6-7
Jakie pocieszenie Piotr ma dla prześladowanych? 
1.      Pocieszenie było w tym, że zostali wybrani i mogą cieszyć się życiem wiecznym. Chrześcijanin w najtrudniejszych doświadczeniach zawsze powinien pocieszać się tym, że Bóg powołał go do zbawienia.  Cierpienia które teraz doświadczamy kiedyś miną. A ich miejsce zajmie wieczna radość, spokój, niczym niezachwiana społeczność z Bogiem i doświadczanie wspaniałych Bożych błogosławieństw. Nawet najtrudniejsze cierpienia i prześladowania niewiele znaczą w porównaniu z tym jaką nagrodę i odpoczynek Bóg przygotował dla wierzących w Chrystusa.
 Rzymian 8,18; Mat. 5,11-12; 2 Kor 4,17-18
Podczas prześladowań, trudności i doświadczeń chrześcijan nigdy nie powinien zatrzymywać się na nich samych. Ale powinien wznieść się przez wiarę ponad nie, patrzeć na Chrystusa, na cel do jakiego zmierzamy wiedząc, że wszelkie nasze trudności w Chrystusie mają sens i zostały zaplanowane dla nas przez Boga.
2.      Należy taż pamiętać, że nasze cierpienia w świecie z powodu naszej wiary są krótkie w stosunku do wieczności. Piotr nazywa je krótkotrwałymi. Tak naprawdę trwają chwile, czasami kilka tygodni, miesięcy, a jeśli nawet lata, to i tak nie wiele wobec wieczności. W stosunku do wiecznej nagrody obiecanej nam przez Boga, to wszystko jest niczym kropla w morzu.
3.      Doświadczenia są nam potrzebne
Kolejna rzecz przez którą Piotr pociesza chrześcijan w doświadczeniach to, to że próby są potrzebne naszej wierze.
W 6 wierszu Piotr mów, że gdy trzeba to bywamy zasmuceni różnorodnymi doświadczeniami w 7 zaś mówi o tym, że wiara chrześcijanina, by okazała się wiarą prawdziwą i stała się dojrzała musi zostać wypróbowana.
W jakim celu potrzebne są doświadczenia i próby dla chrześcijanina, jak kształtują Jego wiarę?
Gdy chrześcijanin przechodzi próby, doświadczenia i cierpienie zachowując wiarę i ufność Chrystusowi, przekonuje się że Jego wiara jest prawdziwa. W ten sposób Bóg nas umacnia zapewniając nas że jesteśmy Jego dziećmi (Rzym 5,1-4 Jak 1,2-3)
ü  Uciski Umacniają wiarę.
ü  Uciski zapewniają nas że nasza wiara nie jest fałszywa. Ci którzy nie są chrześcijanami w chwilach prób, doświadczeń i prześladowań porzucą wiarę. (Przypowieść o siewcy Łuk. 8 rozdz.)
ü  Uciski wywołują w życiu prawdziwie wierzących cierpliwość lub wytrwałość
ü  Wytrwałość zaś wzmacnia charakter, powoduje doświadczenie.
ü  Wiara w wyniku doświadczenia staje dojrzała, doskonała. Cierpienie w życiu chrześcijanina oczyszcza go.

Jak myślisz dlaczego Piotr porównuje chrześcijańską wiarę do złota w ogniu wypróbowanego?
Wiara w Chrystusa staje się mocniejsza i bardziej utwierdzona przez doświadczenia, podobnie jak złoto, które zyskuje lepszą próbę, gdy jego nieczystości są wypalane. Dzięki przechodzeniu kolejnych prób i wytrwaniu w cierpieniu dla Chrystusa, wiara chrześcijańska staje się dojrzalsza. Możemy powiedzieć, że ma lepszą próbę. Chrześcijańskie cierpienie dla Chrystusa wypala żużel z naszej wiary którym jest grzech i nasze słabości.

Młodzi chrześcijanie często mają wątpliwości odnośnie swojego zbawienia, ale gdy chrześcijanin wytrzyma wiele prób w podążaniu za Chrystusem, to przekonuje się, co do jakości swojej wiary. I z czasem jego wątpliwości znikają.
Próby nie mają na celu dowieść Bogu jaka jest nasza wiara, ale mają na celu pokazać nam jaka jest nasza wiara.
Ap. Paweł zachęcał Tymoteusza, by broniąc ewangelii był gotowy na cierpienie w czym Bóg go podtrzyma (2 Tym 1,8)

Pan Jezus Chrystus jest dla nas przykładem cierpliwego znoszenia cierpień 1 Ptr. 2,21-23; 1 Ptr 4,1

Chrześcijanin musi być nastawiony na cierpienie (Mat 16,24; Dzieje Ap. 14,22; 1 Tes 3,3; 2 Tym 3,12)

Słuszność chrześcijańskich prześladowań ukaże się w dzień powrotu Pana Jezusa Chrystusa, dzisiaj nie zawsze dostrzegamy ich konieczność. Przez cierpienia i doświadczenia nasza wiara zostanie zachowana. Wtedy zobaczymy wyraźnie jak to, co dzisiaj sprawia nam smutek i przykrość służyło dla rozwoju naszej wiary. Wszystko co trudne i jako chrześcijanie przeżywaliśmy w ciele okaże się potrzebne dla naszego triumfu z Chrystusem.

Dzień triumfu będzie, gdy się objawi Pana Jezus Chrystus 1 Tes. 4,13-18; 1 Kor. 15,23.52; 1 Tes 1.6-10; Mat 24,23-31; Dzieje 1,11; Łuk 21,24-28

ü  Kolejne przyjście Pana Jezusa będzie widzialne dla wszystkich.
ü  Będzie dniem sądu dla niewierzących, bezbożnych i przeciwnych Mu.
ü  Przyjście Pana Jezusa będzie dniem zmartwychwstania i przemienienia dla tych, którzy w Niego uwierzyli.
ü  Przyjście Pana Jezusa będzie dniem nagród i nagan dla wierzących.
ü  Przyjście to będzie w oka mgnieniu, w jednej chwili pokarze się na całej ziemi osoba Mesjasza i nikt nie będzie miał wątpliwości co się dzieje. Wtedy zegnie się każde kolano i każdy język wyzna że Jezus jest Panem.
ü  Przyjście Pana Jezusa będzie poprzedzone wielkim uciskiem, który przyjdzie na całą ziemię.

Brak komentarzy:

Łączna liczba wyświetleń