niedziela, 18 września 2011

Dlaczego w Judasza wstąpił szatan?

Łukasza 22:3  W Judasza zaś, zwanego Iskariot, który należał do dwunastu, wstąpił szatan;
4  i ten odszedłszy, umówił się z arcykapłanami i dowódcami straży co do sposobu, jak im go wydać.
Dlaczego właśnie w Judasza wstąpił szatan, a nie w innego z apostołów. Z Biblii dowiadujemy się, że Judasz nie był szczery w budowaniu swojej relacji z Chrystusem od samego początku. Zasadnicza różnica miedzy judaszem, a innymi apostołami była taka, że oni pragnęli służyć Panu Jezusowi z całego swojego serca. Nie zawsze wychodziło im, to dobrze ale zawsze starali się w miarę swoich możliwości naśladować Go. Judasz natomiast od samego początku nie wierzył w Pana Jezusa, a ponadto powodem dla którego trzymał się z Chrystusem i innymi apostołami była chciwość i chęć zysku.
Jana 12:4  A Judasz Iskariot, jeden z uczniów jego, syn Szymona, który miał go wydać, rzekł:
5  Czemu nie sprzedano tej wonnej maści za trzysta denarów i nie rozdano ubogim?
6  A to rzekł nie dlatego, iż się troszczył o ubogich, lecz ponieważ był złodziejem, i mając sakiewkę, sprzeniewierzał to, co wkładano.
Moment w którym szatan posłużył się Judaszem nie był momentem chwilowej słabości, bo przecież takiej słabości doświadczali wszyscy apostołowie. W pewnym sensie Judasz zapracował sobie na to co uczynił przez niego szatan. Pozwolił diabłu posłużyć się nim, odrzucając Pana Jezusa Chrystusa. Gdyby w Judaszu była odrobina wiary, gdyby tylko swoimi wątpliwościami, niewiarą podzielił się z Jezusem i był wobec niego szczery jego sytuacja wyglądałaby zupełnie inaczej. Ale nie, judasz tak nie zrobił, był złodziejem, kochał pieniądze i wydał Chrystusa z chciwości. Jest to jeden z przykładów w Biblii jak chciwość i miłość do pieniędzy prowadzi na zatracenie. Judasz otworzył swoje serce na działalność szatana trwając w grzechu i go praktykując.
Kolejna ważna lekcja z tego przykładu mówi nam, że diabeł może się nami posłużyć kiedy nasze serce jest pełne niewiary, braku ufności do Chrystusa, kiedy nie zależy nam na prawdzie, a zależy nam na naszych egoistycznych zachciankach. Dla Judasza były, to pieniądze i miłość do nich i tak jest w życiu wielu ludzi. Ale równie dobrze tym grzechem, który da  przystęp diabłu w naszym życiu może być wszystko inne co zniewala nas i oddziela od Chrystusa. Kiedy odrzucamy Chrystusa i wybieramy grzech, to tak jakbyśmy urządzali mieszkanie w naszym wnętrzu dla szatana. Odrzućmy wszelkie wątpliwości, które nie pozwalają nam dzisiaj ufać Chrystusowi i nie miłujmy świata wraz z jego wartościami sposobem kategoryzowania ludzi oraz rzeczami, które niekiedy skutecznie zdobywają nasze serce. Zaufajmy prawdzie, która jest w Chrystusie, a Ewangelia nas wyzwoli. Może Judasz myślał, że za pozyskane pieniądze będzie mógł zrealizować swoje marzenia, żyć jako wolny człowiek niezależny od Chrystusa i innych apostołów. A tymczasem, to co miało się stać jego wolnością sprowadziło go na samo dno piekła. Dzisiaj ludzie wielokrotnie postępują w podobny sposób. Myślą, że jak osiągną wymarzony sukces zawodowy, to będą szczęśliwi lub kupią sobie wymarzoną rzecz, to wtedy będą zaspokojeni. Gdy osiągają postawione sobie cele po za Chrystusem okazuje się że po każdym z nich są coraz bardziej nieszczęśliwi i bardziej puści. Żyjąc tak bez Chrystusa schodzą na samo dno piekła. Podczas swojego życia wzdrygają się gdy pomyślą o losie Judasza, a tymczasem wybierając grzech i odrzucając Chrystusa kończą podobnie. 

Łukasza 13:3  Bynajmniej, powiadam wam, lecz jeżeli się nie upamiętacie, wszyscy podobnie poginiecie.

3 komentarze:

jaro pisze...

Cieszę się że mogłem pomóc, pozdrawiam.

Anonimowy pisze...

Dlaczego Chrystus nie wypędził Szatana z ciała Judasza? Innych uwalniał od złych duchów a judasza dlaczego nie uwolnił? Dlaczego pozwolił aby szatana wszedł w Judasza? A potem jeszcze powiedział Jezus do Szatana "czyń co masz czynić".... Ewidentny dowód żę szatana jest współpracownikiem JEzusa i raem kolaborują. POzatym jak szatana mógł kusićna pustyni chrystusa? skoro chrystus jest bogiem to co szatana chciałsamego boga kusić? A skoro chrystus nie jest bogiem to nie nalezy sie do niego modlic bo powiedziane jest ze "nie bedziesz mial innych bogów przedemną" Więć tak czy siąk to są jakieś bzdury nielogiczne/

Jarek Korzeniowski pisze...

Chrystus nie wypędził szatana z Judasza, bo to nie było typowe opętanie. Judasz sam zaprosił diabła do swojego życia przez miłość do grzechu. Gdy odrzucamy Boga, Bóg pozwala na to, by nasze grzechy zawładnęły nad nami. Jak można mówić że Jezus jest współpracownikiem diabła, ociera się to o grzech przeciw Duchowi Św.
Jezus był Bogiem i człowiekiem jednocześnie jako. Dzięki Bożej naturze mógł oprzeć się grzechowi z powodu ludzkiej mógł być kuszony.

Łączna liczba wyświetleń