23.05.2018

Uległość żon wobec mężów i troskliwość mężów wobec żon - studium Listu Piotra 3,1-7



Teraz Piotr przechodzi do stosunków rodzinnych. Wcześniej mówił o naszych obowiązkach wobec rządu lub naszych pracodawców. Widzimy wyraźnie że chrześcijan, to ktoś kto szanuje porządek społeczny. Pragnie być dobrym obywatelem i dobrym pracownikiem, dobrym sąsiadem, dobrym bratem. To ktoś, kto jest pogodzony z Bogiem i z tego pojednania ma pokój w swoim sercu, pokój z Bogiem (Rzym 5,1), pokój w swojej duszy (Filip 4,7) i dąży do pokoju z innymi w myśl słów ap. Pawła (Rzym 12,18).
Zauważmy jak często Piotr mówi o uległości. Uległość chrześcijanina wobec Boga, organów władzy pod warunkiem, że władza nie wymaga od chrześcijanina sprzeciwiania się Bożemu Słowu. Uległość chrześcijanina wobec przełożonych, a teraz uległość żon wobec mężów.

3.12-13
Jak myślisz dlaczego w dzisiejszych czasach tak trudno nam mówić o uległości? Z czym uległość nam się kojarzy?
Jednym z powodów dla których, mamy problemy z uległością w ogóle jest to, że uległość jest przeciwna naszym naturalnym predyspozycją. Chcemy być całkowicie niezależni i samodzielni, a uległość kojarzy nam się z ograniczeniem wolności. W raju naturalnym stanem człowieka była uległość wobec Boga, zwierząt wobec człowieka, uległość żon wobec mężów. Tak więc uległość była czymś, co Bóg dla nas zaplanował i właściwie rozumiana jest dobra i Bogu się podoba. Gdy pojawił się Pan Jezus na świecie był uległy wobec Ojca (Filip 2,8). W kościele chrześcijanie powinni być ulegli wobec starszych i wobec siebie nawzajem (Hebr 13,7).
W dzisiejszych czasach uległość to trudny temat, bo bardzo mocno współczesna kultura podkreśla naszą indywidualność, prawa jednostki, odrębność, to że powinniśmy dokonywać tylko takich wyborów, które z naszego punktu widzenia są dla nas dobre. Często nie ważne, że te wybory mogą być przykre i niszczące dla innych. To więc wyrastamy w przekonaniu, że jesteśmy zupełnie wolnymi, niezależnymi od nikogo (a biada jeśli ktoś chciałby tą naszą niezależność ograniczyć) elektronami.

Piotr mówi, że żony chrześcijanki mają być uległe swoim mężom.
Jak myślisz co to znaczy że żona ma być uległa swojemu mężowi?
Nie chodzi tutaj o to, że uległość żon wobec mężów komunikuje nam, że żona jest w jakikolwiek sposób gorsza od mężczyzny, tak jak obywatel chrześcijanin nie jest gorszy od rządu, czy  chrześcijański pracownik od pracodawcy. Chodzi  o rolę jaką Bóg wyznaczył dla kobiet w małżeństwie. Biblia wyraźnie uczy, że kobiety powinny słuchać swoich mężów i być im posłuszne. 1Kor 11: 3; Ef 5:22 - 24; Kol 3:18-20; Tt 2:4, 5

Jak taka uległość powinna wyglądać w praktyce?
Żona powinna pozwolić mężowi prowadzić rodzinę. Mężczyzna powinien mieć w domu głos stanowiący, decydujący w sprawach rodziny. Kobieta nie powinna mu się sprzeciwić, chyba że żądałby od niej tego, co nie podoba się Bogu. Oczywiście to nie wyklucza tego, że mąż powinien wszystko omawiać z żoną i konsultować podejmowane decyzje, ale to On statecznie powinien decydować.  

Jak myślisz, czy dzisiejsza kultura w jakiś sposób próbuje zmienić porządek ról w małżeństwie, a jeśli tak to w jaki sposób?
Jakie działania i ruchy społeczne wpływają na zmianę biblijnego porządku małżeństwa?


Czy istnieje jakaś granica uległości małżonki chrześcijanki mężowi?
Tak, tą granicą jest Słowo Boże. Jeśli mąż domagałby się od żony czegoś co byłoby niezgodne z Biblią ona ma prawo, a nawet powinna mu się sprzeciwić. Podobnie jak chrześcijan, który ma być uległy władzy. Chyba że władza chciałaby nas zmusić do grzechu.

Czy zasada uległości również obowiązuje jeśli chrześcijanka ma niewierzącego męża?
Tak, wtedy też obowiązuje. Podobnie jak w przypadku chrześcijanina wobec władzy. Spójrz jakie owoce może przynieść uległość żony wobec niewierzącego męża. Piotr mówi, że uległość chrześcijańskich żon może sprawić, że niewierzący mąż ze względu na jej nowy sposób zachowania, może bez słowa zostać dla Pana pozyskanym.
Znam wiele przykładów kiedy nawrócone niewiasty, które wcześniej kłóciły się ze swoimi małżonkami i drażniły ich, później były dla nich wielkim świadectwem, a ich mężowie zaczęli z tego powodu przychodzić na społeczności.

3,3-4
Co miał na myśli Piotr mówiąc, że ozdobą kobiet nie powinno być to co zewnętrzne, ale to co wewnętrzne?
Nie chodzi o to, że Piotr potępiał zewnętrzne piękno, ale nakazywał nie przywiązywanie do niego zbyt dużej uwagi.
Trefienie włosów – prawdopodobnie chodzi o wyszukane fryzury, a nie zwykłe uczesanie, czy warkocze jak twierdzą niektóre środowiska.
Złote klejnoty – prawdopodobnie chodzi o biżuterię ekstrawagancką i popisywanie się, a nie o jakąkolwiek biżuterię.
Strojne szaty – podobnie jak w poprzednich przypadkach nie jest to zakaz ubierania się w ogóle, ale kobiety nie powinny ubierać się w sposób ostentacyjny, zwracający uwagę, wzbudzający pożądliwe myśli (Izaj 3,16-25 1 Tym 2,9-10).

Co powinno być prawdziwą ozdobą kobiety w czym ma Pan Bóg upodobanie?
Bóg ma upodobanie w tym, by kobieta chrześcijanka była pokorna i łagodna, a nie kłótliwa (Przyp. 21,9; 21,19; 25,24; 27,15-16).
Czyniąc tak podoba się Bogu i przynosi wiele dobra swojemu mężowi oraz rodzinie. Musimy pamiętać, że człowiek może ładnie się ubierać, ale w środku, w sercu może być zgnilizna. Może być również tak, że ktoś nie wygląda świetnie na zewnątrz, ale ma wspaniały charakter.

3,5-6
Sara żona Abrahama jest podana jako przykład duchowego piękna będąc posłuszna swojemu mężowi. Czy dzisiaj ja mogłabym być takim przykładem dla innych kobiet?

Jakie obawy mogą mieć kobiety, by być uległe swoim mężom?
Kobiety mogą myśleć, gdzie ta uległość mnie zaprowadzi, jak to będzie jeśli pozwolę mężowi przewodzić, lub mogą ulegać presji społecznej by nie słuchać swoich mężów. Jednak Piotr mówi, by nie bały się i nie dały zastraszyć, by pomimo wszystko były posłuszne Słowu Bożemu i zaufały Bogu  w tej kwestii. Podobnie i dzisiaj istnieje wielka presja, by żona nie słuchała swojego męża, ale poddanie się takim namowom rodzi napięcia, kłótnie i może prowadzić do rozpadu małżeństwa.
Rolą żony do której przeznaczył ją Bóg jest być pomocą dla swego męża. Żona powinna wspierać swojego małżonka i być dla niego podporą. Niechęć ze strony żony do takiej roli będzie rodziła w małżeństwie dodatkowe problemy komunikacyjne i być może zdrowotne w postaci depresji, rozdrażnienia, frustracji.

3.7
Jaka jest rola chrześcijańskiego męża wobec żony?
 Mąż ma z żoną postępować z wyrozumiałością.
Jak myślisz co to znaczy?
Ma rozumieć, że kobieta ma różne nastroje emocjonalnie i funkcjonuje inaczej. Nie powinien się dziwić i złościć na zmianę jej nastrojów i różnych emocjonalnych reakcji (może czasami w ocenie mężczyzn przesadzonych, czy naiwnych). Chodzi o to, ze mąż powinien poświęcać jej czas, wysłuchać żony jeśli chce nam coś opowiedzieć ze szczegółami. Nie ubliżać jej, czy nie poniżać jeśli w jakiś sprawach jest kobieco naiwna, czy na czymś się nie zna, a w naszej ocenie powinna.
Nie powinien też w żaden sposób wykorzystywać tego że jest słabsza fizycznie, ale ma mieć wzgląd na jej potrzeby i starać się je zaspokoić.
Mąż też powinien ją chronić mając na uwadze, że jest słabsza fizycznie, może mieć więcej obaw, lęków o przyszłość, czy pytań dotyczących przyszłości. Często kobieta potrzebuje więcej wyjaśnień odnośnie jakiejś sprawy, zapewnienia że będzie dobrze, opieki.
Mąż ma być dla niej tzw. rycerzem, ochroniarzem, body gardem i pozwalać jej być partnerem w małżeństwie, a nie tyranem

Mąż też powinien pamiętać, że jest odpowiedzialny za duchowy rozwój swojej żony i że jeśli oboje podążają za Chrystusem to powinien okazywać jej cześć nie tylko jak żonie, ale jako siostrze w Chrystusie i wspierać ją w podążaniu do Królestwa Bożego. W Chrystusie żona jest równie wartościowa jak jej mąż (Gal 3,28; Efez 5,25-33)

Jak myślisz kiedy modlitwy mężów mogą napotkać przeszkodę?
Jeśli mąż nie szanuje swojej żony lub żyje z nią w konflikcie, to wtedy Bóg może nie wysłuchać jego modlitw. Grzech zawsze zamyka nam drogę do skarbca Bożych obietnic. Konflikt z żoną może być również przeszkodą dla jej zbawienia jeśli nie uwierzyła w Chrystusa. Przypuśćmy że wierzący mąż gardzi w jakikolwiek sposób swoją niewierzącą żona i modli się o jej zbawienie. Taka modlitwa nie zostanie wysłuchana, najpierw mąż musi zmienić stosunek do swojej żony, a później może liczyć na to, że Bóg go wysłucha. Czasami mężowie modlą się o zbawienie swoich żon będąc dla nich przykrymi nie szanując ich, a później się dziwią że żona nie interesuje się wiarą w Chrystusa. 

Brak komentarzy:

Łączna liczba wyświetleń