24.02.2021

Skuteczna modlitwa Studium Ks. Daniela 9,1- 3

 


Dzisiaj na podstawie 9 rozdz Ks. Daniela powiemy sobie o skutecznej modlitwie w życiu chrześcijan.

Osoba Daniela w Biblii jest jednym z najlepszych przykładów skutecznej modlitwy Daniela 6,11.14. Możemy powiedzieć, że Daniel to człowiek modlitwy. Wiemy, że czynił to trzy razy dziennie, a teraz w 9 rozdz. dowiadujemy się jak on to czynił, jak się modlił, by Jego modlitwy zostały wysłuchane przez Boga?

Niema co do tego wątpliwości, że zwycięskie chrześcijaństwo składa z regularnego, gorliwego życia modlitewnego. Brak modlitwy, to brak bliskości z Bogiem, a to z kolei przekłada się na brak mocy i skuteczności w życiu chrześcijanina.    

Zanim przyjrzymy się bardziej  jak modlił się Daniel zobaczmy jak gorliwie oddawał się modlitwie nasz Pan Jezus Chrystus (Mat 14,23; Mk 1,35; Mk 6,46; Łuk 6,12; Łuk 4,42; Mat 26-39).

Na podstawie tych przykładów możemy powiedzieć, że pierwszym krokiem do skutecznej modlitwy jest poświęcenie specjalnego czasu na modlitwę. Widzimy to u Daniela i u naszego Pana Jezusa Chrystusa. Daniel czynił to, trzy razy dziennie, trzy razy dziennie na pewien czas upadał przed Bogiem na swoje kolana i zanosił do niego uwielbienie, dziękczynienie i prośby. Podobnie czynił Pan Jezus Chrystus, poświęcał specjalny czas na modlitwę, który był zarezerwowany tylko na tą czynność. Nie było tak, że Pan Jezus miał w planach coś innego, a modlitwa była przy okazji. Ale w sposób świadomy i zaplanowany Daniel oraz Jezus Chrystus udawali się w odosobnione miejsce, gdzie będą mieli spokój, gdzie nikt nie będzie im przeszkadzał i gdzie bez przeszkód będą mogli się modlić do Boga.

Jeśli jedna brakuje stałego czasu na modlitwę, bo pozwalamy na to, że kiedy należało się modlić robiliśmy coś innego, to nie będziemy skuteczni w modlitwie (Jakuba 4,2). 

Daniel podczas tej modlitwy w 9 rozdz. otrzymuje wgląd w historie Izraela, aż do ponownego przyjścia Mesjasza. Wcześniej Bóg dał mu wizje pogańskich narodów, które będą miały wpływ na Izrael. Teraz w tym rozdz. Bóg objawia Danielowi, kiedy nastąpi przyjście Mesjasza i odbudowa Królestwa.

Wizja którą Daniel otrzymał jest za czasów króla Dariusza w pierwszym roku Jego panowania. To był król, Medów i Persów, który nastał po podboju Babilończyków co czytaliśmy w 6 rozdz. Ks. Daniela. Więc wizja Daniela z 9 rozdz. miła miejsce chronologicznie w 6 rozdz., gdy na tron wstąpił Dariusz Medejczyk, a Daniel wylądował w jaskini lwów.     

Co Daniel czyni w niewoli Chaldejskiej?

Daniel studiuje Biblię, czyta i rozważa Boże Słowo. Ks. proroka Jeremiasza.

Co Danel dostrzegł w Ks. Jeremiasza?

 Daniel zobaczył, że mija już 70 lat niewoli babilońskiej jak prorok Jeremiasz zapowiadał Ks. Jeremiasza 25,11-13; Jer 29,4-10.

Zobaczmy, że to co skłoniło Daniela do modlitwy, to studiowanie Słowa Bożego, to przez Słowo Boże Daniel mógł odkryć Boże plany i mógł skutecznie modlić się o to, co jest zgodne z Bożą wolą.

Gdy nie studiujemy Słowa Bożego, nie znamy go, to nie możemy się skutecznie modlić, bo nie znamy celów i planów Boga oraz Jego charakteru. Ludzie którzy mają skuteczne życie modlitewne, to zawsze są osoby, które kochają i studiują Boże Słowo. Jest to konieczne, bo nasze serce, nasze musi się poddać pod Boży plan jeśli chcemy doświadczać odpowiedzi na nasze modlitwy. Bóg nie może odpowiedzieć na nasze modlitwy jeśli nie modlimy się zgodnie z Bożą wolą Jak 4,3.

To Słowo Boże skłania nas do właściwej modlitwy, gdy mówi o piekle modlimy się o zgubionych. Kiedy mówi o sądzie i dyscyplinie, modlimy się o uświęcenie i chodzenie przed Bogiem w czystości. Kiedy czytamy o błogosławieństwie, to w modlitwie uwielbiamy Boga. Kiedy Słowo Boże mówi o grzechu, to pragniemy go wyznawać, a kiedy mamy obietnice, to modlimy się do Boga o ich realizacje.

Daniel choć wiedział, że Słowo Boże się wypełni, to jednak modlił się o to, by tak się stało. Nie czekał niezaangażowany na Boże działanie, ale  chciał uczestniczyć w Bożym dziele i był przekonany, że modlitwa jest elementem spełniania się Bożych obietnic.

Nie rozumiemy tego jak to się dzieje, że suwerenny Bóg wysłuchuje naszych modlitw, a jednocześnie dzieje się w 100% to, co chce Bóg i nasze modlitwy w żaden sposób nie zmieniają odwiecznych Bożych planów.

Dlatego zawsze powinniśmy modlić się jak w modlitwie Pańskiej, by wypełniła się Boża wola, a tą poznajemy przez Boże Słowo.

Mamy tego przykład choćby w postawie Jana w Ks. Objawienia, że choć wiedział że Jezus przyjdzie w wyznaczonym czasie, to jednak modlił się do Boga o Jego przyjście Obj 22,20. 

Teraz zobaczmy jaką Daniel ma postawę w modlitwie czytamy o tym w 3 i 4 wierszu.

Daniel ma w tym fragmencie ponad 80 lat, jednak pomimo doświadczenia i władzy jaką Bóg dawał mu przez te wszystkie lata, widzimy Daniela jako człowieka bardzo pokornego.

Widać to dokładnie w 3 wierszu jak Daniel zachowuje się w modlitwie.

Jego postawa jest postawą uniżenia przed Bogiem wskazuje na to, sposób modlitwy, nie żąda od Boga, nie jest arogancki przed Panem, ale Daniel błaga Boga, prosi Go o litość o zmiłowanie i o interwencje.

W dzisiejszych czasach wielu chrześcijan uważa, że skoro są Bożymi dziećmi, to mają prawo żądać od Boga wypełnienia Jego obietnic. Niektórzy mają do Boga pretensje, czego nie wysłuchał takiej, czy innej modlitwy. Jeszcze inni są aroganccy przed Bogiem w modlitwie i traktują Go jak jakiegoś kumpla. Ale Daniel tak nie czyni, jest bardzo uniżony przed wielką chwałą i majestatem Boga. 

Kolejna rzecz, którą widzimy w modlitwie Daniela, to żarliwość, poważne jej traktowanie, skupienie się podczas modlitwy na Bogu. Daniel mówi że „zwrócił swoje oblicze na Pana Boga”. W czasie modlitwy skupił swoje serce i umysł na Panu.

Niektórzy modląc się całkowicie nie myślą o Bogu, ale są skupieni na sprawach tego świata, pracy, zakupach, swoich słowach i wielu innych rzeczach, ale nie na Panu. Modlitwa w takim przypadku jest jedynie pusta gadaniną, a podejście do Boga instrumentalne jakby Bóg nie był żywą osobą.

To jak poważnie Daniel traktował czas modlitwy świadczy, że czynił to z postem i z popiołem oraz włosiennicą.

Post polegał na odmawianiu sobie pokarmów, włosiennica była zakładaniem wielbłądziej skóry z twardego włosa na nagie ciało, było to nieprzyjemne i gryzące. Sypanie popiołem było oznaką skruchy, przyznania się do znikomości i do tego żeśmy prochem i zależymy od Boga.

Daniel w takiej postawie modlitwy trwał bardzo długo. Nie wiemy dokładnie ile, ale nie było to kilka, czy nawet kilkadziesiąt minut,. Było to wiele godzin o czym możemy się dowiedzieć z 20 i 21 wiersza.

Biblia nie mówi nam jak długo powinna trwać modlitwa, ale z danego nam wzoru widzimy, że raczej powinna być dłuższa niż krótsza. Widzimy, że ci którzy trwali w modlitwie starali się przez dłuższy czas utrzymywać swoją uwagę na Bogu. Dzisiaj nie jesteśmy przyzwyczajeni do skupiania uwagi przez długi czas na jednej rzeczy, chcemy wiele rzeczy robić szybko i mieć niemal natychmiastowe efekty, ale skuteczna modlitwa wymaga czasu. 

Brak komentarzy:

Łączna liczba wyświetleń