środa, 27 października 2010

Studium Listu Apostoła Pawła do Galacjan 1,11-24

v        Apostoł Paweł przedstawia argumenty na swoje apostolstwo.
  • ·        Nie otrzymał ewangelii od człowieka ale została mu Ona objawiona. Paweł nie nauczył się Ewangelii jak ludzkiej filozofii ani nie wyczytał jej z książek Paweł otrzymał tą ewangelie od Boga Przez objawienie.
  • ·        Bóg Pawłowi objawił ewangelię to jest Dowód na Jego Apostolstwo.
Ci którzy oskarżali Pawła o to że nie zawarł  starotestamentowego prawa w Ewangelii nie mogli zarzucić Pawłowi że go nie znał. Dzieje apostolskie 26,5 Filipian 3,5-6
Dlaczego Paweł porzucił prawo jako nieprzydatne do zbawienia?  Nie był to rezultat Jego przemyśleń, ale Objawienie Boże, że uczynki prawa nie mogą nas zbawić i dać nam życia wiecznego. Przez prawo Boże poznajemy Boże standardy, Boży Charakter i Świętość Boga oraz własną grzeszność.
·        Kolejnym argumentem Pawła jest to, że wcześniej był gorliwym fanatykiem i przeciwnikiem Jezusa.
·        Wcześniej próbował zasłużyć sobie na względy Boga, a teraz jest świadomy, że przychylność Boga zawdzięcza łasce Pana Jezusa Chrystusa

v    Bóg obrał sobie Pawła na apostoła zanim się urodził.
  • ·        Bóg wybrał Pawła przed jego urodzeniem
  • ·        Bóg powołał Pawła W odpowiedniej Chwili
  • ·        Bóg to wszystko uczynił przez swoja łaskę i miłosierdzie
Zbawienie przez wiarę nie stało się przypadkiem, ale było to spełnienie odwiecznego Planu Bożego.

Bóg objawił łaskę Boża która znajdowała się w Jezusie Chrystusie.

Paweł nie radził się ludzkich przywódców ani też nie wahał  się pozostawić swojej pozycji  swojego stanowiska, znajomości i swoich wpływów, ale od razu posłuchał Boga.
Nawet nie udał się do wcześniejszych Apostołów żeby im powiedzieć co się z nim wydarzyło lub zapytać o zgodę. Najprawdopodobniej przeciwnicy Pawła umniejszali jego rangę i podważali jego apostolstwo mówiąc że Piotr i inni apostołowie są ważniejsi od Pawła.
Bóg chciał objawić Syna swego w Pawle i pragnie Objawić swojego Syna w każdym człowieku a szczególnie w nawróconym. Byśmy mogli reprezentować Chrystusa i dawać o nim świadectwo przed światem
·        Paweł udał się do Arabii nie wiemy co się z nim działo w tym czasie prawdopodobnie poznawał Boga i Jezusa.
·         po pewnym okresie Paweł udał się do Jerozolimy by poznać Piotra nie była to wizyta oficjalna, ale osobista.                 Dzieje Ap 9 rozdz.
Podsumowanie
·        To nie jest ludzka nauka ale Boża droga zbawienia 1 Kor 15,1
·        Pod wpływem ewangelii zmieniło się życie Pawła. Powinno zmieniać się nasze życie pod wpływem  ewangelii. To jest świadectwo na to że jesteśmy prawdziwie nawróceni.
·        To że pragniemy podążać za Bogiem to nie przypadek, ale  Boże celowe działanie.  List do Rzymian 8,28
·        Bóg ma zawsze właściwy czas na wszystko i nic nie wymyka się z pod Jego kontroli.
  • ·        Paweł był posłuszny temu objawieniu był posłuszny Chrystusowi .
  • ·        Przeczytać psalm 139
Księga Jeremiasza 1:5  Wybrałem cię sobie, zanim cię utworzyłem w łonie matki, zanim się urodziłeś, poświęciłem cię, na proroka narodów przeznaczyłem Cię.

Paweł nie działał w posłuszeństwie wobec ludzi ale w posłuszeństwie wobec Boga.  Nie zrezygnował z prawdy ewangelii wobec swoich przeciwników może mógłby uznać naukę przeciwników i nie miałby żadnych problemów. On wiedział że gdyby na to się zdecydował to prawda ewangelii nie byłaby zachowana.  Porzucił swoją tradycję i dorobek religijny ze względu na Chrystusa do czego i nas Bóg zachęca.

2 komentarze:

jaro pisze...

Kwestionując słowa Pawła kwestionujesz Słowo Boże. Widzę, że nie uznajesz listów Pawła i jego retoryki. Czyniąc tak ściągasz na siebie potępienie i na tych którzy cię słuchają. Przypomnę, że ap Piotr uznawał Pisma Pawła

2 Piotra 3:15  A cierpliwość Pana naszego uważajcie za ratunek, jak i umiłowany brat nasz, Paweł, w mądrości, która mu jest dana, pisał do was;
16  tak też mówi we wszystkich listach, gdzie o tym się wypowiada; są w nich pewne rzeczy niezrozumiałe, które, podobnie jak i inne pisma, ludzie niewykształceni i niezbyt umocnieni przekręcają ku swej własnej zgubie.

Mało tego, powiedział że wiele osób nie badających dostatecznie wnikliwie jego listów dochodzi do błędów i mylnych wniosków, podejrzewam, że jesteś takim człowiekiem. pozdrawiam

red-october pisze...

Potraktował mnie pan "z góry" ale to dobrze, nawet nie pofatygował się pan zakwestionować argumentację z artykułów. Dostarczył w ten sposób dużo argumentacji na którą jestem przygotowany, badam temat "apostolstwa" Pawła od jakiegoś czasu. Każdy z moich rozmówców dostarcza cenne argumenty. Pan też.
Ten fragment listu Piotra został dopisany przez zwolenników Pawła i nie pasuje do ...kontekstu. Wystarczy się wczytać. A w kodeksie Muratoriego z 170 ne, ich ...nie ma. Dlaczego?, co wtedy było "słowem Bożym" a co było wcześniej? , cytuje pan kompromisowy kanon który powstał... dopiero w IV w.n.e.,dopiero wtedy było kompletne "słowo Boże"?, warto sobie odpowiedzieć na te pytania. pozdrawiam i życzę przemyśleń.

Łączna liczba wyświetleń