9.03.2018

Świętymi bądźcie Studium 1 listu Piotra 1,13-16



Teraz Piotr przechodzi do praktycznych kwestii w związku z tym, że zbawienie które Bóg oferuje dla świata to wielka sprawa. Musimy pamiętać że kwestia zbawienia nie dotyczy wyłącznie jakiejś intelektualnej akceptacji z naszej strony. Oczywiście to też ma znaczenie, ale Zbawienie nie polega tylko na tym żeby je rozważać w sensie intelektualnym, czy zastanawiać się nad nim. Jest całe grono teologów i naukowców, którzy zajmują się tymi tematami wyłącznie od strony intelektualnej. Badają proroctwa, czas powstania ksiąg, tekst Biblii, poruszają kwestie teologiczne i najbardziej istotne tematy w niej zawarte. Jednak poza zaangażowaniem intelektualnym ich życie się nie zmienia.
1,13
Piotr mówi, że to wielkie Zbawienie nas wzywa, Chrystus nas wzywa do przyjęcia zbawienia i poddaniu się Jego mocy, by Boża łaska przemieniła nasze życie.
1.      Po pierwsze oryginalny zwrot mówi, że mamy przepasać swoje umysły. Bardziej dokładne to uporządkować lub okiełznać myśli. 
Zwrot ten wywodzi się  ze starożytnej praktyki, która służyła uporządkowaniu swoich szat w celu ułatwienia ruchu podczas pośpiechu. Na wschodzie noszono długie luźnie szaty i należało podczas przyśpieszenia kroku związać je.
Jak mylisz o co Piotrowi chodzi, gdy mówi, że chrześcijanin to ktoś, kto okiełznał swój umysł, związał go?
Chodzi o to, że teraz gdy się objawiło zbawienie naszego Boga i on nas powołał do Jego Królestwa mamy skupić całkowicie swoją uwagę na Zbawieniu i utwierdzaniu się w prawdzie Słowa Bożego. To znaczy, że człowiek ma okiełznać swe myśli, odrzucić wszelkie pokusy oferowane mu przez ten świat.
Jak myślisz w jaki sposób świat próbuje zdobyć naszą uwagę?
Słowo  Boże wielokrotnie nas wzywa, by skupić swój umysł na życiu wiecznym i nie pozwolić by cokolwiek rozpraszało nas. Kolosan 3,2; Filipian 4,8; Rzymian 12,2
Dążenia chrześcijanina i jego wybory ściśle związane są z tym, co on ma w głowie i na czym skupia swoją uwagę.
Jakiś czas temu w naszym Zborze pojawił się człowiek, który chciał tu kupić dom. Ale zanim to uczynił, to zobaczył czy w pobliżu jest jakiś Zbór i jaki to Zbór. Jest to jeden z przykładów jak sprawy duchowe stawia się na pierwszym miejscu. Przypomnijmy sobie Lota, który wybrał piękną krainę koło Sodomy nie zważając na to, że tam mieszkali bardzo grzeszni ludzie i w konsekwencji wszystko stracił (rodz. 13,10-13)? Przemieniony, okiełznany umysł zawsze w pierwszym rzędzie kieruje się duchowymi kwestiami, a później fizycznymi.

Następna kwestia to umysł ma być trzeźwy, trzeźwe myślenie „trzeźwymi będąc”. Dotyczy to właściwie poukładanych priorytetów. Będąc chrześcijaninem, nie czynić już głupich rzeczy, rzeczy które zajmują dużo naszego czasu, ale nie służą budowaniu Królestwa Bożego. (Efez 5,15-17)

Płożyć całkowicie swoją nadzieje w łasce Jezusa Chrystusa
Mamy położyć całkowicie swoją ufność w Chrystusie, czekając na dzień Jego przyjścia. Mamy wyczekiwać Pana z nieba, czekać gorliwie na Jego powrót lub nasze odejście do Niego. Czekać na dzień naszego odkupienia, kiedy Chrystus się okaże. Wtedy nastąpi wspaniały triumf i wywyższenie wszystkich chrześcijan.
Chrześcijanin powinien cały czas żyć rychłą perspektywą powrotu Pana Jezusa, mieć świadomość że Pan Jezus może przyjść w każdej chwili. Taka perspektywa pobudza nas do czuwania i odpowiedniej postawy przed Panem (Mat 25,1-13)
Co bym dzisiaj zmienił gdybym wiedział, że Pan Jezus przyjdzie pod koniec tygodnia, albo będę musiał się z Nim spotkać dzisiaj?
Czy może tak być że po 2000 lat od słów Pana Jezusa o Jego powrocie trudniej nam jest dzisiaj czuwać i dlaczego?

1,14
Teraz Piotr wzywa chrześcijan, że skoro poznali prawdę, cel i sens życia jakim jest służba Panu Jezusowi Chrystusowi byśmy już nie pozwalali na to, by nami kierowały grzeszne pożądliwości jak w czasach, gdy żyliśmy bez Chrystusa.
Każdy z nas powinien sobie przypomnieć jak żyliśmy zanim uznaliśmy Chrystusa naszym Panem i jakie pożądliwości nami targały. (Rzymian 13,12-14; Efez 4,17-19; Gal 5,19-21)
Apostoł Jan podzielił pożądliwości jakie nami targają i które mamy odrzucić na trzy grupy 1 Jana 2,16
ü  Pożądliwość ciała
Pożądliwość ciała do ludzkie dążenie by zaspokajać swoje cielesne apetyty ponad swoje potrzeby, dogadzać sobie. Dotyczy to, jedzenia, picia, nałogów, seksu i wszelkiej nieczystości, szeroko pojmowania i dostępna rozrywka oraz poświęcanie jej całego czasu. 
ü  Pożądliwość oczu
Pożądliwość oczy dotyczy tego co wiedzieliśmy gdzieś i pragniemy to osiągnąć. To jest wszystko to, co pobudza nasze zmysły, tak np. działają reklamy.
Świat przez obrazy i przedstawienie swojej propozycji życia nęci nas by dążyć do realizacji tego wszystkiego co nam oferuje. Szczególnie dzisiaj gdy żyjemy w świecie stymulacji obrazem, w telefonach, telewizorach, komputerach, reklamach jest to bardzo silne.
ü  Pycha życia
Pycha życia natomiast którą należy odrzucić do wszelkie dążenie do wielkości, wywyższanie się, chęć lansu, chęć zaistnienia, bycia chwalonym, podziwianym, zabieganie o uznanie, by świat mnie widział jaki odniosłem sukces.
W rzeczywistości nie tylko powinniśmy odrzucić stary sposób życia kiedy oddawaliśmy się pożądliwością ale nawet mamy się go wstydzić i nie rozkoszować się nim (Rzym 6,20-21)

1,15-16
Skąd chrześcijanin ma czerpać wzór do życia?
Wzorem do życia dla każdego chrześcijanina ma być Bóg, nasz Pan Jezus Chrystus. Chrześcijanin ma starać się w każdym postępowaniu, w mowie, myśli i uczynkach dążyć do świętości.
Piotr w swoim liście przywołuje fragmenty Starego Testamentu, gdzie Bóg wzywa swój lud do świętego życia na swój wzór. Zawsze jak Bóg to czyni, to zaraz wymienia Izraelitom czego mają nie czynić lub co mają czynić 3 Mój 11,44; 19,2;20,7-8.
Chrześcijanin musi zdawać sobie sprawę, że teraz po swoim nawróceniu reprezentuje Boga w świecie i jest kojarzony z Bogiem. Z tego powodu powinien Jego Słowo traktować z wielkim szacunkiem. Życie chrześcijańskie pokazuje światu właściwy lub niewłaściwy obraz Boga. Oddawanie Bogu chwały zawiera wywyższanie Go jak i święte życie dla Jego chwały. (Mat 5,48; Efez 5,1)
Słowo Boże uczy nas że pragnieniem chrześcijanin powinno być święte, bogobojne życie. Oczywiście będąc na ziemi w naszym grzesznym ciele do  całkowitej świętości nigdy nie dojdziemy, ale z całego serca i z całej siły mamy do niej dążyć. Hebrajczyków 12,14; 1 Tes 4,3-7

1.      Wszystko zaczyna się od myśli, chrześcijanin ukierunkowuje swój umysł w stronę Królestwa Bożego. Przez co, coraz bardziej się utwierdza i doskonali w prawdzie.
2.      Chrześcijan ma walczyć przeciw grzesznym namiętnością i pożądliwością, nie poddawać się i zwyciężać je.
3.      Chrześcijanin ma dążyć do świętości na wzór Boga, który jest Święty.

Brak komentarzy:

Łączna liczba wyświetleń