29.10.2021

Odnowienie wszechrzeczy Studium Dziejów Ap. 3,16 – 21

 


Piotr wyjaśnia zebranym i oszołomionym ludziom jaki jest charakter cudu i co w związku z tym powinni zrobić.

Chce by wszyscy wiedzieli, że to nie oni uzdrowili tego człowieka, ale stało się to w imieniu Jezusa. Zdrowie jakie otrzymał żebrak było za sprawą mocy Chrystusa działającego przez apostołów. Piotr mówi, w 16 wierszu, że ten cud stał się przez wiarę w imię Jezusa.

Tu należy zauważyć, że to nie stało się przez wiarę tego człowieka, bo On jeszcze nic nie usłyszał o Chrystusie, sam był w szoku. Ten cud miał miejsce z powodu wiary apostołów w Imię Jezusa. To oni wierzyli w Jezusa jako swego Zbawiciela oraz to, że Bóg może uzdrowić i chce uzdrowić tego człowieka.

w. 17

Następnie Piotr mówi, że wina morderców Jezusa może być usunięta, bo działali w nieświadomości. Pomimo tak ciężkiego grzechu może być im wybaczone pod warunkiem, że teraz zaczną pokutować i nawrócą się.

Tu chciałbym  podkreślić, że nie tylko Żydzi, którzy zabili Chrystusa są winni Jego śmierci, ale wszyscy którzy odrzucają Jezusa są winni jego ukrzyżowania jak mówi Słowo Boże Hebr 6,6.

Choć Żydzi popełnili straszną zbrodnię, to Bóg chce okazać im łaskę, bo nie wiedzieli co robili i uczynili to nieumyślnie nie wiedząc, że odbierają życie Bożemu Mesjaszowi. Wieszając Go na krzyżu myśleli, że powiesili tam przestępcę i bluźniercę, a zamordowali swego Zbawiciela. Bóg potraktował to, jako nieumyślne zabójstwo w nieświadomości.

W Starym Testamencie Bóg dał prawo, które umożliwiało łaskę za nieumyślne zabójstwo, były to miasta schronienia Liczb 35,11-15; 35,22-25.

Prawo to, było cieniem i zapowiedzią zbawczej ofiary Chrystusa, to Chrystus jest teraz dla Żydów i wszystkich innych ludzi miastem schronienia przez wiarę w Niego. Śmierć arcykapłana uwalniała nieumyślnego zabójcę od winy, jak śmierć Jezusa Chrystusa mogła uwolnić od grzechów winnych Żydów i nas, którzy również jesteśmy winni. Piotr wzywa Żydów i każdego człowieka dzisiaj, by schronił się w mieście schronienia, którym jest Chrystus. Jego śmierć jako naszego arcykapłana uwalania nas od winy jeśli w Niego uwierzymy 

w.18

Dalej Piotr wyjaśnia, że śmierć Jezusa nie była przypadkowa. Pomimo decyzji Żydów wydania Jezusa na śmierć, to wszystko zaplanował Bóg przed wiekami. W ten sposób Bóg wypełnił, to, co zapowiedział przez wszystkich swoich proroków, że Jego Mesjasz będzie cierpiał. Tu Piotr ma na myśli proroctwa dotyczące szczegółów zabicia Chrystusa Izajasza 53; Psalm 22; Dan 9,26; Zach 11,13; 12,10; Psalm 34,20-21; 69,22; Rodz 3,15; Wyj 12,3-7; Psalm 41,10; Psalm 35,11-12; Izaj 50,6-7. 

w.19

Przebaczenie jest możliwe jeśli słuchacze Piotra upamiętają się i nawrócą do Chrystusa uznając w Nim swego Zbawiciela i Pana. Wtedy ich grzechy zostaną zgładzone, otrzymają przebaczenie. Jak już wcześniej wspominaliśmy bez upamiętania, pokuty, porzucenia starego życia i wiary w Jezusa nie ma przebaczenia. Prawdziwe nawrócenie jest poprzedzone upamiętaniem i odwróceniem się od grzechów.

Gdy jest mowa o zgładzeniu grzechów, to słowo to odnosiło się do wymazania atramentu z kartki, tak Bóg dzisiaj zmazuje nasze grzechy przez wiarę w Jezusa Kolosan 2,14; Psalm 51,9; Psalm 103,12.

Apostoł Paweł mówi, że każdy człowiek wobec Boga miał dług, a Bóg miał weksel na każdego. Na tym wekslu były wypisane wszystkie nasze grzechy, ale Jezus wziął nasz dług na siebie, a gdy go spłacił na Krzyżu przez swoją śmierć, zniszczył weksel. To spłacenie długów przyjmujemy przez wiarę. W chwili gdy uwierzymy Chrystus zapłaci za wszystkie nasze grzechy i następuje pojednanie z Bogiem w wyniku którego mamy pokój z Bogiem Rzym 5,1; Rzymian 8,1; 8,29-34. Jeśli prawdziwie uwierzyliśmy Pan Jezus płaci za te grzechy, które zostały uczynione w przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Nawet jak zgrzeszymy dzisiaj, to jeśli jesteśmy uczniami Chrystusa, Chrystus ciągle wyciera tą listę naszych grzechów, tak że ona ciągle jest czysta 1 Jana 1,9. W ten sposób Jezus czyni nas sprawiedliwymi przed Bogiem, nie dzięki naszym uczynkom, a jedynie przez wiarę w Niego. Uczynki natomiast są wynikiem i rezultatem wiary. Do tego usprawiedliwienia potrzebna jest pokuta, skrucha, upamiętanie i wiara w Bożego Syna jako Pana i Zbawiciela w Jego zapłatę za nasz grzech. 

Jak Bóg prowadzi ludzi do pokuty?

1.      Po pierwsze czyni to przez docieranie do nich z objawieniem, tak że mogą się dowiedzieć o Bogu. Mam tu na myśli wszystkie środki których używa Bóg, by ludzie mogli poznać ewangelię, czyli kaznodziejów, telewizje, Internet, osoby zwiastujące ewangelię, traktaty i wiele innych. Po prostu dociera do ciebie informacja o Chrystusie.

2.       Druga rzecz, to sumienie. Bóg porusza nasze sumienie tak, że stajemy się wrażliwi na grzech. Gdy zrobimy coś złego, to mamy poczucie winy. Bóg dał nam sumienie, byśmy dowiedzieli się, że jesteśmy grzeszni i potrzebujemy przebaczenia.

3.      Trzecia rzecz, jak mówi Paweł w liście do Rzymian to dobroć Boża, która prowadzi nas do upamiętania. Bóg jest dobry dla ludzi, jest cierpliwy, miłosierny, miłujący i nie wylewa od razu swego sądu. Ta dobroć powinna skłaniać ludzi, by kochać Boga. Jest coś takiego w nas, że jeśli ktoś jest dla nas dobry, to chcemy mu się odwdzięczyć. Bóg jest dobry, by skruszyć nasze serca.

4.      Czwarta rzecz, to Bóg tych których chce zbawić wystawia na kryzysy, doświadczenia i problemy, by skłonić ich do upamiętania.

5.      Piąta rzecz, to przekonanie że będzie sąd ostateczny. Wszyscy domagamy się sprawiedliwości i w głębi duszy wiemy, że musimy stanąć na sądzie i będziemy osądzeni. Gdy jest głoszony sąd, Bóg używa tego, by skłonić nas do pokuty.

w. 20

Jeśli Żydzi się nawrócą jak wzywa ich Piotr, to przyjdą dla nich czasy ochłody i pośle Bóg dla nich przeznaczonego Chrystusa.

Czym to są te czasy ochłody, które są zależne od nawrócenia Żydów?

Prawdopodobnie Piotr ma tu na myśli, powtórne przyjście Jezusa i ustanowienie widzialnego Królestwa na ziemi. Ciekawe jest to, że choć Bóg ma ustalony w swojej suwerenności dzień kiedy Chrystus powróci, to jednak stosunek żydów do Chrystusa ma na to wpływ. To jest ta tajemnica między suwerennością Bożą, a wolą człowieka, której często nie rozumiemy.

Na czasy wytchnienia Żydzi czekali od wieków, ciągle byli uciskani, prześladowani, podbijani i tak jest do dzisiaj. Bóg karał ich sądem za nieposłuszeństwo i nadal tak jest, aż do chwili gdy w Jezusie uznają swego Zbawiciela. Wciąż czekają na czasy wytchnienia. Ale Będzie to miało miejsce wraz z przyjściem Chrystusa w Tysiącletnim Królestwie. Paweł wspomina o tym w 11 rozdz. Rzymian 11,25-29; Zach 12,10-13- 13,1; 14,4 Jezus wraca bo Izrael się nawrócił; Ezech 34,11-31; Mat 23,39. 

w.21

Teraz Jezus odszedł do nieba, by powrócić i by wszystko wróciło do tego, co Bóg chciał od początku. Chciał, by ziemia była wspaniałym spokojnym miejscem, gdzie ludzie będą żyć na chwałę Boga i wszyscy będą Go znać oraz uwielbiać. Bóg chce przywrócić na ziemi taki okres po powrocie Chrystusa. Teraz Jezus musi pozostać w niebie, aż do dnia swego ponownego przyjścia, gdy odnowienie będzie miało już nadejść. Wtedy będzie tysiącletnie królestwo Izajasza 11; Izaj 2,3-4; Izaj 35; Izaj 65,17-25 podane teksty opisują ten okres  i trochę  Ezechiela 34.

W tym nowym okresie, Bóg odwróci wszystkie klątwy, które spadły na ziemie z powodu grzechu człowieka, a ziemia zostanie znacznie przemieniona i odnowiona. 

Brak komentarzy:

Łączna liczba wyświetleń