wtorek, 19 listopada 2013

Armagedon

Armagedon kojarzy nam się z jakąś totalną zagładą, końcem świata, kataklizmem, ale słowo to w Biblii w rzeczywistości odnosi się do miejsca gdzie rozegra ostatnia bitwa i w Hebrajskim brzmi Har Magedon i będzie to przed powrotem Chrystusa, dzisiaj się tym zajmiemy.
Dokładne miejsce doliny Armagedon nie jest znane ponieważ nie istnieje żadna góra o nazwie Megiddo. Ale z tego powodu, że hebrajskie słowo może oznaczać również wzgórze, toteż istnieje duże prawdopodobieństwo że miejsce to jest wzgórzem otaczającym równinę Megiddo, jakieś sto kilometrów na północ od Jerozolimy. W tym rejonie miało miejsce ponad dwieście bitew. Równina Megiddo i równina Ezdrelon leżąca nieopodal będą głównymi punktami ogniskowymi bitwy Armagedon, która ogarnie cały Izrael aż na południe do edomskiego miasta Bosra (Księga Izajasza 63.1). Dolina Armagedon znana była z dwóch sławnych, zwycięskich bitew Izraelitów: 1) Zwycięstwa Baraka nad Kananejczykami (Księga Sędziów 4.15) oraz 2) Zwycięstwa Gedeona nad Midiańczykami (Księga Sędziów rozdział 7). Armagedon był również miejscem związanym z wielkimi tragediami: 1) Śmiercią Saula i jego synów (1 Księga Samuela 31.8) oraz 2) Śmiercią króla Jozjasza (2 Księga Królewska 23.29-30; 2 Księga Kronik 35.22)”.
Istotnym tematem proroctw eschatologicznych jest bitwa Armagedon która pojawia się w kilku proroctwach biblijnych. Jak mówiliśmy wcześniej ostatnie 3,5 roku siedmioletniego okresu ostatniego tygodnia z Ks. Daniela będzie szczególnie ciężkie. Wtedy antychryst zasiądzie w świątyni Bożej podając się za boga i zmusi mieszkańców ziemi do oddawania mu chwały i czci. Będzie to też okres, kiedy zwróci się przeciwko świętym Najwyższego, którzy nawrócą się w czasie wielkiego ucisku będzie ich męczył i zabijał, a cała ziemia i wszystkie narody będą wydane w jego ręce na okres 3,5 roku. Pod koniec tego okresy nastąpi wielka bitwa, która nazwana jest w Biblii „Armagedon”.


ü  Pierwszym fragmentem mówiącym o bitwie Armagedon jest Ks. Objawienia 16,12 – 16
Ø  Kto będzie pomysłodawcą tej bitwy? Objawienie 16,13. Inicjatywa wyjdzie od smoka, zwierzęcia – antychrysta i fałszywego proroka. Ci trzej będą działać zgodnie, by zniszczyć świętych najwyższego i Żydów.
Ø  Kto będzie brał udział w tej bitwie? Królowie całego świata zostaną zgromadzeni przez antychrysta na wielką bitwę przeciw Izraelowi Ks. Zachariasza 14,1 – 17 (opis bitwy, przyjścia Pana i zwycięstwa Boga)
Ø  Będzie to także sąd nad narodami oraz przebudzenie duchowe dla Izraela Zachariasza 12,1 – 13. W tym okresie również Żydzi spojrzą na Chrystusa i zaczną widzieć w nim Zbawiciela, zaczną wołać do Niego o pomoc i Bóg wysłucha ich.
Gdy antychryst zmobilizuje wszystkie narody, pod koniec wielkiego ucisku, by wyruszyły przeciwko Jeruzalemowi wtedy Żydzi przelękną się i zaczną szukać swojej pomocy u Boga (Zach 12,5)
Ø  Ostateczna bitwa odbędzie się na miejscu nazwie Armagedon czyli „Góra Megido” położona na płaskowyżu więcej czytamy w Ks. Joela 3,6-26  
Ø  Jakie będą losy tej bitwy? Przeczytajmy Ks. Ezechiela 39,1-29 Zachariasza 14,3.12-15.
Będzie to czas wielkiej klęski narodów, które wystąpiły przeciwko Jeruzalem i poddały się panowaniu antychrysta. Sam Bóg będzie walczył za Izraela jak w czasach dawnych i pobije te wszystkie narody oraz zgotuje wielką porażkę. Wszystkie armie świata zostaną rozbite i pokonane, a wszystkie narody będą musiały poddać się Panu, który stanie na górze oliwnej Zachariasza 14,4
ü  Również w 38 rozdziale Ks. Ezechiela czytamy o tych wydarzeniach Ezech 38,8-12.15-23
ü  Na czym polega zwycięstwo Jezusa w tej ostatecznej bitwie Ks. Objawienia 19,11 – 21
Podsumowanie
ü  Pod koniec wielkiego ucisku nastąpi wielka mobilizacja narodów przeciwko Jeruzalemowi.
ü  Resztka Żydów w tym czasie nawróci i uzna Jezusa jako Zbawiciela, a wtedy sam Bóg będzie walczył za nich.
ü  Przychodzący Jezus wraz ze świętymi i aniołami w jednej chwili pokona wszystkie narody i zabije wszystkich swoich przeciwników, będzie to wielkie zwycięstwo.
ü  To co rzuca się w oczy w dzisiejszym rozważaniu to, to że potęga ludzka i potęga diabelska nie znaczą nic wobec mocy Boga wszechmogącego i jego Syna Jezusa Chrystusa. Dlatego zawsze ufajmy Panu i nie bójmy się ludzi przy składaniu świadectwa, nie bójmy się sytemu tego świata i mocy diabła ale bądźmy blisko z Bogiem w Nim nasze zwycięstwo przeczytaj Izajasza 40,15-17.22-31


Brak komentarzy:

Łączna liczba wyświetleń