1.08.2019

Ratunek w cierpliwości 2 List Piotra 3,15-18



W ostatnich wierszach listu Piotr wzywa chrześcijan do cierpliwego oczekiwania na Chrystusa dobrze wykorzystując czas, którego Bóg nam udziela.

w.15
Wobec zniecierpliwienia niektórych chrześcijan w wyniku odsuwania się powrotu Chrystusa i i wobec działalności fałszywych nauczycieli Piotr odnosi się do tego co już powiedział w 9 wierszu. A mianowicie, że Chrystus wcale nie zwleka z dotrzymaniem obietnicy o powrocie, ale okazuje cierpliwość, bo chce by wszyscy doszli do upamiętania i wiary w Niego.
To samo mówi Piotr teraz, że odwlekanie się powrotu Chrystusa w żadnym razie nie jest dowodem na to, że On nie powróci, ale powinniśmy widzieć w tym ratunek i Bożą cierpliwość.
Dlaczego wydaje się że Pan zwleka?
Przez danie nam dodatkowego czasu Bóg daje możliwość upamiętania tym, którzy jeszcze nie pokutowali, tym którzy jeszcze Go nie poznali i tym którzy jeszcze uwikłani są w grzechy.
Bóg jest bardzo cierpliwy i miłosierny i nie ma upodobania w śmierci grzesznika, ale chce by wszyscy doszli do upamiętania i wiary (1 Tymoteusza 2,4; Ezechiela 18,31-32; 33,11).
Wspaniałą historią Bożej cierpliwości i miłosierdzia jest historia Syna Marnotrawnego w rozdz. 15 Ew Łukasza gdzie jest przedstawione, że Bóg czeka na grzesznika, na jego upamiętanie i pomaga mu gdy wyrazi skruchę i postanowi zawrócić ze swoich złych dróg.

Boża cierpliwość w żadnym razie nie może być wykorzystywana do pomnażania grzechów, a właśnie taki użytek z Bożej cierpliwości czyni wiele osób. (Rzymian 2,4; Kazn Sal 8,12).
Wiele osób nie dostrzegając przyszłego powrotu Pana Jezusa i sądu Bożego uważa, że nigdy on nie nadejdzie i traktuje to, jako zachętę do większego grzeszenia.

Ale to cierpliwe chrześcijańskie życie w oczekiwaniu na przyjście Pana Jezusa nie daje mi prawa do nie robienia niczego. Przez okres oczekiwania jak powiedział Piotr powinniśmy wzrastać w naszym poznaniu Chrystusa, wielbieniu Boga, uświęceniu i zwiastowaniu ewangelii (2 Kor 5,10-11).  

Teraz Piotr odwołuje się do ap. Pawła, który w swoich pismach, również często ostrzegał przed fałszywymi nauczycielami i fałszywą nauką oraz mówił o powrocie Chrystusa .
Warto tu wspomnieć, że choć Ap. Paweł napomniał Piotra otwarcie wobec wszystkich (Gal 2,11) że nie postępuje zgodnie z prawdą ewangelii, to jednak Piotr nie miał mu tego za złe. Z pewnością mu wybaczył jeśli nawet z początku mógł się poczuć urażony, teraz przedstawia listy Pawła jako autorytatywne pisma i mówi o mądrości jaka mu jest dana.  
Pomimo początkowego nieporozumienia między Pawłem, a Piotrem nadal wspierają się współpracują razem dla prawdy ewangelii (Gal 2,9).
Możemy tylko uczyć się od Piotra jego postawy, że pokornie przyjął napomnienie od Ap. Pawła kiedy nie zachował się właściwie, a teraz w liście poleca Pawła i wspiera go w Jego autorytecie danym mu przez Boga, zwróćmy uwagę na 16 wiersz.

w.16
Zwróć uwagę jak Piotr nazywa listy Pawła i do czego je porównuje i co to oznacza?
Piotr nazywa listy Pawła Pismami i porównuje je do innych świętych natchnionych pism uczących o Bogu. Oznacza że Pisma Pawła są tak samo natchnione jak i inne święte pisma o których Paweł napisał w 2 Tym 3,15-17

Co jeszcze Piotr mówi o Pismach Pawła?
Mówi że są w nich pewne rzeczy niezrozumiałe i trudne w interpretacji, które niezbyt wykształceni i niezbyt umocnieni w wierze ludzie przekręcają ku własnej zgubie.

Co miał Piotr na myśli mówiąc, że pewne rzeczy w Pismach Pawła są niezrozumiałe?
Prawdopodobnie miał na myśli to, co Paweł Pisał o ponownym przyjściu Chrystusa, zmartwychwstaniu, nadejściu antychrysta, i porwaniu kościoła w powietrze itp.
Mógł mieć na myśli również inne trudne fragmenty listów Pawła, co do interpretacji których trzeba większego wysiłku.

Ale nie tylko listy Pawła są przekręcane, również cała Biblia jest często przekręcana i wypaczana stąd mamy tak dużo różnych sprzecznych twierdzeń odnośnie tych samych fragmentów.
Niektórzy na podstawie Biblii dowodzą, że trzeba sprzedać cały majątek i nie można posiadać żadnych dóbr osobistych. Inni na podstawie Biblii mówią, że Bóg wszystkim przebaczy i nikt nie trafi do piekła, jeszcze inni mówią o zbawieniu na podstawie uczynków, konieczności zachowywania Sabatu, czy powstrzymywania się od niektórych pokarmów. Słyszałem o kościele, który na podstawie Biblii bierze jadowite węże na ręce i w ten sposób dowodzi swojej wiary, jeszcze inni chcą chodzić po wodzie, być zdrowi i bogaci, a to wszystko na podstawie tej samej Biblii.

Podaj powody które przywołuje Piotr, w wyniku których przekręcają Słowo Boże?
1.      Ludzie nie chcą się kształcić i studiować Słowa Bożego, by dojść do prawdziwego Jego znaczenia.
2.      Drugim powodem jest, że w wyniku niechęci do solidnego studiowania Słowa Bożego wiele osób nie jest umocniona w wierze i ulega różnym wpływom, naukom, trendom i modom.
Dojście do właściwego znaczenia Słowa Bożego wymaga wysiłku, czasu i wzrostu w wierze, ale wiele osób nie chce poświęcać swojego czasu na studium Biblii. Raczej miłują swoje grzechy i nie mają pragnienia dojścia do prawdy, ale przekręcają ją dla własnych korzyści. Jednak czynią to ku własnej zgubie i potępieniu.
Musimy być świadomi że zniekształcanie poselstwa Ewangelii, głoszenie fałszywej nauki i wciąganie w nią ludzi prowadzi do potępienia (Gal 1,8; Obj 22,18-19).
Najczęściej ofiarami fałszywych nauczycieli padają ludzie niezbyt umocnieni i niezbyt utwierdzeni w ewangelii, którzy nie znają zbyt dobrze Słowa Bożego przez to dają się zwodzić fałszywej nauce (Efez 4,11-14)

w.17
Jaka powinna być nasza postawa wobec zagrożeń ze strony zwodzicieli i tych, którzy przekręcają Boże Słowo?
Piotr mówi, że mamy być czujni i mieć się na baczności nie ufając różnym rewelacjom i nowinkom.
Często zbyt wielu chrześcijan wierzy w różne dziwne nowe nauki myśląc, że one sprawią jakąś cudowność w ich życiu, a jednocześnie nie chcą walczyć z grzechem i być pilnymi w Studium Bożego Słowa.
Za każdym razem, gdy decydujemy się słuchać fałszywych nauczycieli narażamy się na zwiedzenie. Nie możemy zostać w kościele gdzie głosi się fałszywą naukę, czy iść np. do szkoły biblijnej ze względu na jej popularność lub reputacje, gdzie głosi się fałszywe rzeczy. Nie powinniśmy jechać na konferencję ze względu na fajną atmosferę, a tam będzie głoszona fałszywa nauka.
Często słyszałem, że niektórzy wierzący wybierający się na konferencje gdzie byli wykładowcy mówiący dziwne niebiblijne rzeczy chcąc tam pojechać mówili że „jadą zjeść mięso a kości wypluć”. Co miało znaczyć, że wezmą z tej konferencji tylko to, co dobre. Cóż za naiwność i głupota, po co narażać się na zwiedzenie. Fałszywa nauka jest tak podana, że nie ma tam kości i mięsa, wszystko to plewy.
Tylko prawda uświęca i daje wzrost, fałszywa nauka przywodzi do zguby.

W rzeczywistości chrześcijanie wobec prawdy i fałszu powinni być zdecydowani. Jeśli ktoś przynosi fałszywą naukę powinniśmy zdecydowanie się od niego odciąć  (2 Jana 1,10).

w.18  
To więc stronimy od fałszywej nauki, a mamy umiłować prawdę przez którą będziemy wzrastać w łasce i poznaniu Pana naszego Jezusa Chrystusa. O tej prawdzie wcześniej Piotr powiedział 1 Piotra 2,2.
Wzrost w łasce dokonuje się przez poznawanie i trwanie Słowie Bożym i w społeczności z Panem Jezusem Chrystusem.

Brak komentarzy:

Łączna liczba wyświetleń