środa, 8 maja 2013

Studium Ks. Rodzaju Rozdz. 30


1 – 24 Dużą część 30 rozdziału obejmuje opis rodzenia dzieci przez Leę i Rahelę, a także pokazana jest rywalizacja jak zachodzi między tymi kobietami o względy Jakuba (30, 1, 30,15 – 16). Jakub także jest ukazany jako mało aktywny w tej rywalizacji, w tym konflikcie. Nie wiele robi, żeby rozwiązać tą sytuację, a nawet wydaje się, że po części z Jego powodu kryzys relacji rodzinnych pogłębia się (30,15). Lea czuje się nie kochana, porzucona i ma pretensje o  to do swojego męża, ma ona nadzieje, że może przez rodzenie dzieci zdobędzie względy Jakuba.
·         Rachela natomiast chociaż ma względy Jakuba, to jednak przez długi czas nie może mieć dzieci co jest powodem jej zmartwień do tego stopnia, że chce umrzeć. Musimy uważać, by przez nasze pragnienia nie podejmować złych decyzji, albo ranić innych ludzi. Rodz. 30, 1. Nie powinniśmy zazdrościć tym, którym Bóg błogosławi Jak 4, 1 – 2.
·         Rachela była zupełnie rozgoryczona i chciała rodzić z zazdrości  Anna chciała rodzić dla Boga płakała i modliła się, Rachela żąda od Jakuba dziecka, Anna pokornie prosi. Dwie różne postawu w tym samym problemie 1 Sam 1, 10 – 11
·         Mimo wszystko jednak w tej całej sytuacji wypełnia się Boży plan rozmnożenia Izraela. Myślę, że należy zwrócić uwagę na to, że ludzki grzech i ludzkie ułomności nie są w stanie zachwiać Bożego planu, a nadto Boży plan często wypełnia się dla nas w zupełnie nieoczekiwany sposób.
ü  Chociaż Jakub oszukiwał i kłamał dzieje się to, co chce Bóg.
ü  Chociaż sam został oszukany i nie planował dwóch żon, to jednak również w tym Bóg działa i sprawia, że dzięki dwóm żonom może mieć dużo dzieci.
ü  Pomimo tego, że żony Jakuba rywalizują ze sobą i to nie jest dobre, Bóg sprawia, że w tej rywalizacji na rodzenia dzieci Jakuba szybko pomnaża się.
ü  Bóg może sprawić swoją mocą, że nawet ludzki grzech zostanie wykorzystany ku dobremu.
·         Jakub sprawia wrażenie wycofanego w całej tej sytuacji, jedną z lekcji może być dla nas, by rozwiązywać konflikty w swoim domu i nie dopuszczać do pogłębiania ich. Oczywiście Jakub nie mógł sprawić, że Rachela będzie miała dzieci, ale mógł równo  traktować swoje żony i nie dawać dodatkowych powodów do pogłębiania się konfliktu.  
ü  Wydaje się, że Jakub słucha żon i robi to, co one chcą będąc przy tym mało asertywny, a przecież to mężczyzna powinien być głową domu (Efez 5, 23)
·          24 - Po wielu rozterkach Bóg również wejrzał na Rachelę dając jej Syna, którego nazwała Józef
·         Jakub prosi Labama, by zwolnił go z umowy odpracowania kolejnej części siedmiu lat za Rachelę, ale Labam nie bardzo chce to uczynić i przedstawia Jakubowi wybór zapłaty za służbę.
ü  Wtedy Jakub decyduje się zostać pod warunkiem, że Labam pozwoli mu oddzielić jagnięta pręgowane od czystej maści.
ü  Warto zwrócić uwagę na prostotę i skromność Jakuba, gdy Labam oferuje mu zapłatę.  Nie oczekuje od niego zbyt wiele i nie targuje się z nim wybiera jagnięta centkowane i łaciate, na co Labam się zgadza.  Musiało to znaczyć, że w stadzie było niewiele takiej maści zwierząt wskazuje, to na zaufanie Jakuba do Boga, że Bóg pobłogosławi tą kiepską zapłatę i rozmnoży stado. Labam może myślał że zrobił dobry interes, a tymczasem Bóg sprawił, że zubożał, a Jakub się wzbogacił.
·         Jakub ufa Bogu i okazuje mu posłuszeństwo pracując uczciwie kolejne 7 lat nie narzekając na swój los mimo oszustwa Labama,  a nadto jest wobec Labama uczciwy i solidny co Bóg wynagradza 30,26 30,30
ü  Bóg wynagradza cichych i pokornych którzy wołają do niego i powierzają mu swoje sprawy (31,7 - 10) Jakub także zauważa troskę  Boga, że tym razem Bóg nie pozwolił go oszukać. Gdy widzimy w naszym życiu rękę Boga i błogosławieństwo, to nas zachęca do dalszych działań. Prawdopodobnie Jakub, także wyciąga wnioski ze swojego wcześniejszego postępowania i dostrzega, że Bóg błogosławi uczciwość i solidność
ü  Jakub daje również dobre świadectwo Labami o Bogu Mt 5, 13 – 16
ü  Ze względu na Jakuba bóg też błogosławi dom Labama Rodz. 30, 27 podobnie jak Bóg błogosławił dom Potyfara ze względu na Józefa Rodz. 39, 23. Bóg przyznaje się do tych co chodzą z nim i ludzie ze świata nieraz to dostrzegają, że z tym człowiekiem jest Bóg. Boży ludzie są błogosławieństwem dla miejsc w których żyją.  
ü  Bóg także dotrzymuje obietnicy, którą dał Jakubowi gdy on wyruszał do Haranu Rodz. 28, 13 - 15
ü  Jakub także we śnie od Boga otrzymuje polecenie 30, 37 – 42, 31, 10 - 13 wykonania nacięć na gałązkach i parzenia zwierząt przed tymi gałązkami. Taki czyn Jakuba był aktem wiary i zaufania Bogu. Wtedy kiedy my słuchamy Boga i postępujemy zgodnie z Jego wolą możemy się spodziewać Jego błogosławieństwa Mt 7, 21 – 27. Prawdziwa wiara to posłuszeństwo Bogu przez Jego Słowo.
ü  Również w tej sytuacji widać jak wspaniale Bóg działa przez swoją opatrzność rozradzając  rodzinę Jakuba i nie dopuszczając żeby Jakub został oszukany. Doktryna bożej opatrzności daje nam poczucie bezpieczeństwa często nie wiemy, dlaczego coś się dzieje jak w przypadku Jakuba, ale ufając Bogu mamy nadzieje, że Bóg ma tym jakiś cel i plan w różnych wydarzeniach. Zadziwiająco często pojawiają się wezwania do odwagi i posłuszeństwa, gdy Izrael ma wejść do ziemi obiecanej Pwt 1, 21 pwt 31, 6 – 8 wiara i posłuszeństwo Bogu wymaga odwagi Łk 12, 32
·         Ten rozdział także pokazuje, w jaki cudowny sposób Bóg sprawił, że powstaje dwanaście pokoleń Izraela (Mat 19, 8) - Jezus uznawał historyczność 12 pokoleń Izraelskich
Podsumowanie:
ü  Zwracaj uwagę na to jaką masz postawę w problemach i trudnościach, możesz mieć postawę Racheli lub postawę Anny.
ü  Bóg okazuje troskę dla swoich dzieci i nie pozwala zrobić im krzywdy.
ü  Bóg błogosławi całe domu, miasta i kraje ze względu na wierzących. Oni są sola ziemi i światłem świata.
ü  Bóg wspaniale okazuje swoją opatrzność sprawiając, że różne problemy w życiu Jakuba stają się błogosławieństwem
ü  Prawdziwa wiara, to posłuszeństwo Bogu 

Brak komentarzy:

Łączna liczba wyświetleń