2.12.2019

Bezkompromisowe życie z Bogiem Studium Ks Daniela 1,1-8



Księga Daniela jest jedną z najciekawszych Ksiąg w całej Biblii. Obejmuje ona przeszłość i przyszłość, aż do czasów końca. Jest uznawana za prorocką księgę o charakterze apokaliptycznym. W całej księdze prorok Daniel skupia się na tym, co to znaczy prawdziwe służyć Bogu i jak prowadzić bezkompromisowe życie.

Tło księgi
Życie Daniela obejmowało panowanie dwa wielkie światowe imperia czasów starożytnych, Babilonu i Medo-Persji. Właściwie Daniel był Bożym człowiekiem w pogańskim świecie. Został uprowadzony z Izraela jako młody chłopak (Dan 1,4) do niewoli babilońskiej, którą Bóg zapowiedział jako karę za nieposłuszeństwo Izraela  (Jer 25,8-14). Królestwo Izraelskie podzieliło się na dwa królestwa po śmierci króla Salomona, gdy na tron wstępował Jego syn. Podzieliło się na królestwo północne i południowe. Królestwo północne dosyć szybko odstąpiło od Boga i Bóg doprowadził w roku 722 p.n.e do najazdu Asyrii i upadku tej części Izraela. Asyryjczycy przesiedlili część żydów na swoje ziemie, a część swojej ludności przesiedlili na ziemie Izraelskie. Królestwo północne nigdy już nie powróciło do swojej ziemi (2 Król 15,29). Bóg przestrzegał królestwo północne posyłając do nich proroków, Amosa i Ozeasza, ale nie słuchali Amosa 3,9-15. Zapewne wtedy gdy zginęło Królestwo północne, Asyria pokonałaby i Królestwo południowe, ale Bóg ocalił Judę, bo na tronie był Hiskiasz, król który kochał Boga. I choć Asyryjczycy najechali Judę, to jednak nie zwyciężyli jej, a ich wojsko poległo z ręki Boga i musieli się cofnąć.
Królestwo południowe, Juda i Beniamin z różnym skutkiem trwało przy przymierzu z Bogiem. Jednak z czasem też porzucili Boże przymierze i Bóg doprowadził  do najazdu Babilończyków w 586 r.p.n.e. Niewola trwała 70 lat i część uprowadzonych po tej niewoli wróciła do Izraela, to ks. Nehemiasza i Ezdrasza. To więc Daniel został uprowadzony z królestwa Judy podczas najazdu króla babilońskiego Nabuchodonozora podczas pierwszego uprowadzenia. Dzisiaj teren dawnego Królestwa babiloińskiego, to Iran, Irak, Syria i dzisiejsze kraje arabskie.

Widzimy, że Daniel został uprowadzony w trzecim roku panowania króla Jojakima 2 Król 23,36-24,5; 2 Kronik 36,5-7; Izajasz 39,6 to 605 r.p.n.e. Później doszło jeszcze do dwóch przesiedleń, a Daniel został przesiedlony podczas pierwszego najazdu. Jak mówiliśmy dopiero w 586 r, królestwo zostało całkowicie zniszczone, a świątynia zburzona, kraj zaś przekształcony w prowincje Babilonu. Stało się to, zanim doszło do ostatecznego upadku królestwa Judy, a Daniel był już w babilonie 19 lat. Prorok Jeremiasz przestrzega i opisuje wydarzenia najazdy Babilończyków, a prorok Ezechiel prorokuje do uprowadzonego narodu.

w. 2 Gdy Król Babiloński zdobył Jerozolimę, to obrabował świątynie i przedmioty, które służyły do kultu. Babilończycy zabrali przedmioty wykonane przez Salomona, do świątyni ich Boga „Marduka”
W ten sposób postępowano ze wszystkimi podbitymi religiami podbitych narodów, aby pokazać wyższość ich boga nad Bogiem Izraelskim

Autorem księgi jest Daniel na co wskazują następujące fragmenty, gdzie Daniel przedstawia siebie w pierwszej osobie Daniela 7,2; 8,1; 9,2

Pomimo tego, że niewola Babilońska jest karą, to Bóg nie opuszcza Izraela i nie opuszcza tych, którzy Go szukają czego najlepszym przykładem jest właśnie prorok Daniel. Posyła Judę na 70 lat niewoli, by pokutowali i wzięli sobie do serca swój grzech.

Daniel urodził się około 625 r.p.n.e dokładnie wtedy kiedy Królestwo Babilońskie zyskiwało na znaczeniu. Bóg wzbudził go, by mógł być podporą dla narodu, który miał zostać uprowadzony za kilkadziesiąt lat. Pochodził On z rodziny królewskiej ze szlacheckiego rodu. w.3
I od czasu uprowadzenia całe życie Daniela było w niewoli, nigdy nie uciekł, nigdy się nie buntował i dla wszystkich wygnańców stał się wielkim świadectwem wiary i oddania Bogu.
W czasie niewoli Babilońskiej Bóg wzbudził proroka Ezechiela który też wspomagał słowem od Pana Boga wygnańców. Daniel miał już wtedy około 50 lat, a prorok Ezechiel wspomina o nim jako o jednym z najbardziej sprawiedliwych ludzi na ziemi Ezechiela 14,20. To więc za czasów Ezechiela musiał już być znany ze swojej mądrości i posłuszeństwa Panu.

Słudzy króla babilońskiego spełnili Boży rozkaz, Aszpenas, książę, przełożony nad wszystkimi sługami, eunuchami miał znaleźć znamienitych izraelitów, którzy mogli być przydatni w służbie u Króla na dworze (w. 3).  (Być może Daniel był Eunuchem pozbawionym męskości, co mogłoby tłumaczyć dlaczego nigdy się nie ożenił)
Widzimy, że to byli młodzieńcy poniżej 17 lat bez jakiejkolwiek wady, piękni z wyglądu, uzdolnieni we wszelkiej wiedzy i obdarzeni bystrym rozumem oraz mogący dalej się uczyć.
Mieli być przystosowani do służby w pałacu, nauczyć się języka chaldejskiego oraz pisma.
Chaldejczycy charakteryzowali się tym, że mieli bardzo rozbudowaną naukę o astrologii, bóstwach, więc Daniel i inni młodzieńcy musieli się tego wszystkiego nauczyć podobnie jak powiedziane jest o Mojżeszu Dz Ap 7,22.

Teraz pomyślmy o tym chwilę, Daniel i Jego przyjaciele mają iść do nowej pogańskiej szkoły, mają między 14 a 17 lat. Tam mają się uczyć o Bogu wszystkiego co jest przeciwnie temu, co do tej pory znają. Stoi przed nimi Ogromne zagrożenie, muszą naprawdę mieć silną wiarę, by nie dać sobie urobić młodych umysłów.

Teraz zobaczmy na wiersz 5, Król wyznaczył królewskie utrzymanie, najlepsze potrawy, najlepsze smakołyki.
 Dlaczego tak zrobił, co chciał przez to osiągnąć?
Oczywiście chciał by młodzi izraelici przylgnęli do tej kultury, poczuli, że to jest ich dziedzictwo, by poczuli się częścią Babilonu i mieli poczucie zobowiązania wobec Króla.
Wielu myślałoby, że teraz skoro Król jest dla nas taki dobry, my musimy pójść za tym wszystkim, co jest dla niego ważne, przyjąć jego wartości, podzielać jego poglądy. To było ogromne zagrożenie, być wchłonięty przez Babiloński system wartości.

Co lepiej, lepiej jeść smakołyki i zgadzać się z Królem, niż jeść jakieś słabe jedzenie i czuć się niezależnym?
Ale diabeł często tak chce z nami postępować i usypiać naszą czujność przez kompromisy i wejście w sytuacje, które nie pozwalają nam składać świadectwa o Chrystusie.
Perspektywa życia w kompromisach może być pociągająca. Nie wiemy dokładnie ilu tych młodzieńców sprowadzono do Babilonu, niektóre źródła podają, że między 70-100, a tylko o 4 osobach czytamy że oparły się takiemu urabianiu. Po trzech latach takiego życia młodzieńcy mają zacząć służyć u króla.
w 6.
Też byli inni oprócz Daniela, ale tylko Daniel i ci trzej obok niego byli w stanie oprzeć się presji Babilońskiej.
Jak myślisz dlaczego zmieniono im imiona w.7?
Widzimy że zmiana imion to kolejna część przewartościowania człowieka, prania mózgu, chcą by zapomnieli o swoim domu, swojej kulturze i swoim Bogu?
Imię Daniel oznaczało że Bóg jest sędzią, ale Baltazar oznacza Baal zapewnia. To więc zmienili mu imię, które wzywało do czci prawdziwego Boga na imię, które wzywało do oddawania chwały bałwanom.
Następnie zmieniono imię Ananiasza z Pan jest łaskawy na imię Szadrach, które było kombinacja wychwalającą boga Marduka. Imię Miszael oznaczające „kto jest jak Pan” zmieniono na Meszach, wychwalające babilońskiego Boga. Azariasz którego imię oznacza „Pan jest pomocnikiem” na Abed-Nego lub sługę Nego, a Nego był synem Baala. Jak widzimy każde z imion zostało zmienione na część bóstw babilońskich.
To pokazuje nam jak diabeł chce nas urabiać na wzór świata. Czyni to przez fałszywe religie, przez świeckie środowisko, przez naszych nienawróconych znajomych. Chce urabiać nasze dzieci przez szkołę, przez środowisko w pracy i w ten sposób chce zmienić nasze myślenie, aby było podobne do myślenia tego świata byśmy zaczęli żyć na wzór tego świata. Psalm 1 Jakuba 4,4; 1 Jana 2,15-16

w. 8 Ale Daniel nie chciał tych wszystkich smakołyków, nie chciał tych potraw i wina, którymi mógłby się skalać. Obawiał się, że to wszystko mogłoby doprowadzić go do kompromisów.
Jak myślisz dlaczego Daniel odmówił tego wszystkiego?
Chodzi o to, że nie chciał się przed Bogiem zanieczyszczać łamiąc Jego przykazania. Istniały wyraźne przepisy w zakonie, co żydzi mogli spożywać, a czego nie mogli. Prawo Boże regulowało jakie potrawy mogli jeść, jak musiały być przygotowane, jakie zwierzęta były czyste i jakie nieczyste Kapłańska 11,2-26
Kolejny powodem decyzji Daniela powstrzymywania się od królewskich pokarmów było to, że królewskie pokarmy zanim zostały podane królowi, to były ofiarowane bóstwom. Daniel nie chciał tego jeść, by w jakikolwiek sposób nie czcić pogańskich bogów.

I co było łatwiej zrobić, jeść te pokarmy i mieć spokój, czy nie jeść i narażać się na gniew Króla?
Król mógł się zdenerwować, że Daniel gardzi dobrobytem które mu oferuje. Mógł okazać się niewdzięcznikiem, zuchwalcem, ale wolał raczej narazić się i być wiernym Bogu, prowadzić bezkompromisowe życie niż pozwolić na obrażenie Boga w jakikolwiek sposób.
Co nim kierowało ? Z pewnością wielka bojaźń Boża.
Na czym polegała bezkompromisowość Daniela? Na tym, że postanowił trzymać się całkowicie Słowa Bożego i Bóg przyznał się do tego, zjednał mu przychylność sługi królewskiego.

Jeśli mamy odwagę być bezkompromisowi wobec Słowa Bożego, być może w oczach wielu będziemy uchodzili za dziwaków, ale Bóg będzie po naszej stronie i będzie nas używał.

Widać również, że mało jest takich ludzi którzy chcą żyć bezkompromisowo dla Boga i chcą we wszystkim być posłuszni Bogu. Ale jeśli podejmują taką decyzje, to Bóg bierze te naczynia i używa dla swojej chwały 2 Tymoteusza 2,19-21.
Paweł wzywa Tymoteusza, by zachował siebie czystym od młodzieńczych pożądliwości, od wszelkiej niesprawiedliwości, a wtedy Bóg użyje go do wielkich celów. Jeśli zdecydujemy się na bezkompromisowe życie z Bogiem z pewnością Bóg użyje i nas.

Brak komentarzy:

Łączna liczba wyświetleń