6.12.2019

Sześć punktów skutecznej modlitwy Daniela (Dan 9,1-19)



   1.      Modlitwa Daniela wynikała ze Słowa Bożego w.2
Daniel zobaczył, że mija już 70 lat jak prorok Jeremiasz zapowiadał, że Izrael zostanie uprowadzony na 70 lat do Babilonu Ks. Jeremiasza 25,11-13; Jer 29,4-10.
Zobaczmy, że to, co skłoniło Daniela do modlitwy, to studiowanie Słowa Bożego, to przez Słowo Boże Daniel mógł odkryć Boże plany i mógł skutecznie modlić się o to, co jest zgodne z Bożą wolą.
Gdy nie studiujemy Słowa Bożego, nie znamy go, to nie możemy się skutecznie modlić, bo nie znamy celów i planów Boga oraz Jego charakteru. Ludzie którzy mają skuteczne życie modlitewne, to zawsze są osoby, które kochają i studiują Boże Słowo. Jest to konieczne, bo nasze serce musi się poddać pod Boży plan jeśli chcemy doświadczać odpowiedzi na nasze modlitwy. Bóg nie może odpowiedzieć na modlitwy jeśli nie modlimy się zgodnie z Bożą wolą Jak 4,3.
Daniel choć wiedział, że Słowo Boże się wypełni, to jednak modlił się o to, by tak się stało. Nie czekał niezaangażowany na Boże działanie, ale  chciał uczestniczyć w Bożym dziele i był przekonany, że modlitwa jest elementem spełniania się Bożych obietnic.

2.      Kolejna rzecz, którą widzimy w modlitwie Daniela, to żarliwość, poważne jej traktowanie, skupienie się podczas modlitwy na Bogu w. 3. Daniel mówi że „zwrócił swoje oblicze na Pana Boga”. W czasie modlitwy skupił swoje serce i umysł na Panu.
Niektórzy modląc się całkowicie nie myślą o Bogu, ale są skupieni na sprawach tego świata, pracy, zakupach, swoich słowach i wielu innych rzeczach, ale nie na Bogu.
Na to jak poważnie Daniel traktował czas modlitwy świadczy, że czynił to z postem i z popiołem oraz włosiennicą.
Post polegał na odmawianiu sobie pokarmów, włosiennica była zakładaniem wielbłądziej skóry z twardego włosa na nagie ciało, było to nieprzyjemne i gryzące. Sypanie popiołem było oznaką skruchy, przyznania się do znikomości i do tego żeśmy prochem i zależymy od Boga. I tak Daniel w takiej postawie modlił się.

3.      Kolejna rzecz, która dotyczy właściwej modlitwy polega na tym, że w modlitwie wywyższamy Boga, co czyni Daniel w 4 wierszu. Modlitwa powinna zawierać ten element wychwalania wspaniałości Boga. Daniel mówi do Boga, że jest wielki, potężny i straszny. Ale też, że jest dobry łaskawy i miłosierny 4 wiersz.  
Tego również uczył Chrystus, gdy nauczał o modlitwie w Mateusza 6,9. Mówił, że powinniśmy się modlić wywyższając Boże imię, wychwalając Boże przymioty, uwielbiając Boga. Mówmy Bogu w modlitwie jaki jest wspaniały, mówmy o Jego świętości, sprawiedliwości i łasce. Modlitwa powinna być skupiona na Bogu, na Jego dziełach, na Jego osobie, by w naszych modlitwach, Jego imię było wywyższone.

4.      Kolejna rzecz jest taka, że dobra modlitwa wstawiennicza zawsze jest skupiona na innych, a nie tylko na samym sobie. Jest przede wszystkim skupiona na Bożym ludzie, na kościele, na braciach i siostrach i Bożych sprawach.
Tak modlił się Daniel, On wstawiał się za swój naród, choć wiedział, że wielu z nich odstąpiło od Boga i zaparło się Jego przymierza, ale wstawiał się za nimi, by Bóg się zmiłował, by Bóg odwrócił swój gniew i okazał im swoje miłosierdzie mówią o tym wiersz 5, 6, 7, 8, 10,11,12,13,14,15 9,16.
Wstawiennictwo za Boży lód, za Boże dzieło to jeden z głównych elementów modlitwy wstawienniczej. Często w modlitwie modlimy się o własne sprawy o naszą rodzinę, ale powinniśmy przede wszystkim modlić się o kościół, o Zbór, ludzi z imienia i nazwiska. o prześladowanych chrześcijan, o Boże dzieło o którym wiemy, o problemy naszych braci i sióstr. Zobaczmy jak ap. Paweł zachęca nas do takiej modlitwy Efezjan 6,18 – 19; Efezjan 1,16; Kol 1,3-4.9; Rzymian 1,8; 2 Tym 1,3

5.      Kolejna rzeczą jest to, że prawdziwa modlitwa zawsze zawiera element pokuty,
przepraszania Boga za swoje grzechy, wyznawania grzechów, grzechów swojego kościoła, swojego narodu. Tak czyni Daniel, On wie, że nie jest godny pomimo całej swojej sprawiedliwości stać przed Bogiem wiersze 5 – 11. Daniel wyznaje grzech nieposłuszeństwa Izraela z którym się utożsamia. Mówi - panie zgrzeszyliśmy, zbuntowaliśmy się, odstąpiliśmy od ciebie, nie słuchaliśmy twoich proroków. Daniel nie ma na myśli tylko innych, ale ma na myśli również i siebie wiersz 20, wie że też jest grzeszny przed Bogiem i wyznaje swoje grzechy po imieniu. Daniel w modlitwie nie osądza innych, a siebie widzi sprawiedliwym. Nie chce by inni zostali ukarani, a on na żadną naganę nie zasługuje, ale widzi siebie również  jako jednego z grzeszników. To właśnie jest ten paradoks w bliskości z Bogiem, że czym bliżej Boga jestem, tym więcej widzę swoich grzechów i jak bardzo jestem od Niego zależny. Czym zaś dalej od Boga, tym bardziej jestem z siebie zadowolony i przekonany o swojej doskonałości, która wzbija człowieka w pychę.  Poczucie grzeszności przed Bogiem skłania nas do pokory, do świadomości, że odpowiedź na modlitwę  nie jest wynikiem naszej sprawiedliwości, ale rezultatem Bożej łaski i Bożego miłosierdzia.

             6.    I ostatnia rzecz, że nasze modlitwy zawsze powinny być skupione na Bożej chwale.
Daniel pragnie, by Bóg odpowiedział na modlitwę nie dlatego, że On tak chce, ale w tym celu, by Bóg się wywyższył  w. 16 według twojej sprawiedliwości odpowiedz Panie  w. 17 ze względu na siebie samego wysłuchaj mnie w. 18 nie dla naszej sprawiedliwości, by mogło się objawić obfite twoje miłosierdzie, w. 19 przez wzgląd na siebie. Dzisiaj w wielu modlitwach ludzi najważniejsi są oni sami, to oni mają być uwielbieni, to oni mają być wywyższeni, a Bóg ma być tylko środkiem do ich celu. Ale w modlitwie Daniela, to Bóg ma być wywyższony, to Jego wola ma się stać, a nie to co ja pragnę. Dokładnie tak samo modlił się Pan Jezus przed swoją śmiercią, gdy prosił by Krzyż Go ominął, ale zaraz dodał, że nie Jego wola ma się wypełnić, ale Ojca. Jakiś czas temu słyszałam od jednego z nauczycieli Słowa Bożego, że nie powinniśmy się modlić słowami „żeby stała się Boża wola” bo to oznaka niewiary i zwątpienia. Ale takie nauczanie jest głupie i nieprawdziwe. Jeśli ktoś tak naucza, to nie zna Boga, nie ma pragnienia, by była Jego wola, a tylko wtedy niebo zejdzie na ziemie, gdy stanie się dokładnie to, czego pragnie Bóg

Brak komentarzy:

Łączna liczba wyświetleń