5.12.2019

Owoce bezkompromisowego życia Studium Ks. Daniela 1,8 – 21



Daniel wraz ze swoimi towarzyszami zostali uprowadzeni do Babilonu podczas pierwszego uprowadzenia 605 r.p.n.e. Tam pomimo działań ze strony Babilończyków, by zapomnieli o swoim domu i o swoim Bogu postanowili wieść bezkompromisowe życie. I to właśnie bezkompromisowe życie pozwoliło Danielowi zachować swoją wiarę i ostać się w chwilach prób. Dzisiaj przyjrzymy się trochę owocom bezkompromisowego życia u Daniela i Jego towarzyszy.

Po pierwsze widzimy, że Daniel był śmiały w przedstawianiu swoich argumentów, że nie będzie jadł królewskich pokarmów 8 w.
Taką deklaracją mógł narazić się królowi, mógł narazić się na jego gniew, ale postanowił być wiernym Bożemu Słowu. Zobaczmy, że Daniel mówi, że nie będzie jadł tych pokarmów, bo przez nie stałby się nieczysty. Widzimy tutaj, śmiałość, odwagę w deklarowaniu posłuszeństwa Bogu.
Ile razy my mamy takie sytuacje, gdy ludzie proponują nam coś, co się Bogu nie podoba i staramy się z tego wywinąć, ale tak, żeby nie powiedzieć, że nie robimy czegoś, lub coś robimy, bo to się Bogu nie podoba lub podoba.
Próbujemy przedstawiać inne powody naszych decyzji niż duchowe, by nie narazić się na śmieszność. (Przykłady)
Bezkompromisowe życie często jest połączone z odwagą w składaniu świadectwa  Mk 8,38; Dz Ap. 4,13; Efez 6,20, Filipian 1,27-28 Rzym 1,16; 2 Tym 1,8.
Spójrz na towarzyszy Daniela jak byli śmiali wobec Króla Daniela 3,17-18.
Daniel mógł podać inny powód powstrzymywania się od pokarmów Królewskich, ale powiedział, że nie chce się zanieczyścić, a w Starym Testamencie słowo to, było używane na coś, co jest obrzydliwością dla Pana.
Jeśli rzeczywiście chcemy widzieć działanie Boga musimy być odważni, musimy być śmiali, by prezentować Boże prawdy.

Podejrzewam że, gdy powiedział iż nie chce spożywać czegoś, co jest obrzydliwe dla Boga, to Aszpenarz przełożony nad sługami dopytywał dlaczego to jest obrzydliwe i w jaki sposób mógłby się skazić. To dało mu z kolei możliwość do składania świadectwa.

Widzimy również, że Daniel miał pragnienie w swoim sercu, by przed Bogiem być najbardziej czystym jak to tylko możliwe. Dlatego jego standardy moralności przekraczały standardy zwykłych izraelitów. Często jest tak, że ludzie który są używani przez Boga w większym stopniu, mają wyższe standardy oddania niż inni. Daniel postanowił w ogóle nie pić alkoholu. Takich postanowień Bóg wymagał od osób, którzy mieli szczególną odpowiedzialność albo szczególną misje Ks. Kapł 10,8-11; Liczb 6,1-4.
Nie chodzi o to, że wszyscy mamy w tym względzie postępować tak samo, ale jeśli ktoś chciał w ten sposób poświęcić się dla Pana, by cos więcej Mu ofiarować ze swojego życia, to mógł to uczynić (przykład postu regularnego).
Czy mógłbyś podać jakiś przykład w jaki sposób my możemy podnosić standardy oddania Bogu?

Teraz zobaczmy 9 wiersz, Bogu podoba się takie zaangażowanie. Podoba się, gdy jesteśmy oddani dla Jego sprawy, gdy wyrzekamy się czegoś dla Jego sprawy, gdy postanawiamy prowadzić bezkompromisowe życie dla Jego sprawy. Bóg zjednał Danielowi przełożonego nad sługami. Sprawił że ten człowiek mu pomógł, i ochronił go Bóg przez tego człowieka. Mogłoby się wydawać, że gdy Daniel będzie prowadził bezkompromisowe życie, to będzie się bardziej narażał, będzie bardziej w niebezpieczeństwie niż inni, ale właśnie wtedy, kiedy to czynił, to Bóg otaczał go ochroną. To właśnie wtedy, kiedy poszedłby na kompromis, nie mógłby liczyć na Bożą ochronę. Paradoksem jest, że czym bardziej się narażamy dla ewangelii tym więcej jest bezpieczeństwa w naszym życiu, bo Bóg nad nami czuwa. Czym bardziej ufamy Bogu, że wszystkie włosy na naszej głowie są policzone, tym więcej mamy poczucia bezpieczeństwa. A czym bardziej jesteśmy zachowawczy i ostrożni tym bardziej jesteśmy narażeni, bo kompromis prowadzi do kolejnego kompromisu i tracimy Bożą ochronę.
Tak więc, zawsze musimy pamiętać, że nasza ochrona, nasza praca, nasze powodzenie nie jest od człowieka, ale od Boga. Jeśli Bóg będzie chciał, to da nam wszystko co będzie chciał. Jeśli nie będzie to Jego wolą, to możemy nawet stracić to, co myślimy że zachowamy Estery 4,13-14 .
Przykład Eryka Lidla, 1924 który postanowił nie biegać w niedzielę, a wtedy wypadł jego Bieg na olimpiadzie.
Daniel wyznawał zasadę:
Wolę stanąć twarzą w twarz z królem i potępić jego grzech i w ten sposób mieć Boga po swojej stronie, niż nic nie mówić, iść na kompromis i  mieć króla po swojej stronie, a Boga przeciwko sobie, ponieważ Bóg może kontrolować serce króla.
1 Samuela 2,30, gdy mu czcimy Boga, Bóg nas czci, Bóg jest naszym obrońcą, ale jeśli nim gardzimy Jego ochrona od nas odchodzi.

Dotychczas mogliśmy zobaczyć następujące owoce bezkompromisowego życia Daniela
1.      Wielka odwaga
2.      Wyższy standard oddania
3.      Boża ochrona

10 – 15
Widzimy, że bezkompromisowy człowiek się nie poddaje w swoim posłuszeństwie Bogu i wtedy Bóg przyznaje się do nas jak przyznał się do Daniela i Jego towarzyszy. Aszpenaz obawiał się dać dietę warzywną, by słudzy nie osłabli i nie został oskarżony, że się źle się o nich troszczy. Ale Daniel zaproponował próbę i na koniec próby słudzy Boży na warzywach lepiej wyglądali niż ci na jedzeniu królewskich potraw. Jakie to musiało być wielkie świadectwo dla Aszpenaza?
Daniel szukał sposobu jak może Bogu okazać posłuszeństwo.
Wiele osób rezygnuje ze swoich postanowień dla Boga po pierwszej porażce, po pierwszych przeciwnościach. Ale Daniel nie zrezygnował po pierwszym niepowodzeniu i obawach Aszpenaza.
Właśnie wtedy kiedy się nie poddajemy, kiedy się nie załamujemy, ale ufamy Bogu, to Bóg daje nam zwycięstwo.
Wiara nasza by okazała się cenna musi być próbowana i tak tutaj też postanowienie Daniela zostało wypróbowane i przeżył jedne z bardziej nerwowych dni w swoim życiu. Ale przeszedł tą próbę zwycięsko. Czym bardziej wiara jest próbowana, tym bardziej jest silna. Dopiero przetestowana wiara okazuje się, czy jest prawdziwa Jakuba 1,2 – 4; 1,12.

Widzimy że Bóg przyznał się do decyzji Daniela, by być posłusznym Bożemu słowu i sprawił cud, że po dziesięciu dniach ekipa Daniela na warzywach wyglądała lepiej niż ci, którzy spożywali pokarmy ze stołu królewskiego. Dlatego nadzorca pozwolił Danielowi i Jego towarzyszom na diecie być przez całe trzy lata, aż do czasu stanięcia przed królem.

Co się stało, gdy Daniel i Jego towarzysze podjęli decyzje prowadzenia bezkompromisowego życia i trwali w swoich postanowieniach wersety 17-20?
Bóg wylał na nich błogosławieństwo, był z nimi i dał im wielką mądrość oraz wyniósł ich nad innych mędrców. Tu połączyły się dwie rzeczy, ich odpowiedzialność i Boża suwerenna przychylność. Nie ma jednego bez drugiego. Jeśli chcemy bliskości Boga, Jego opieki, Jego błogosławieństwa, Jego prowadzenia, to musimy być oddani dla Jego sprawy, posłuszni Jego słowu, a wtedy możemy spodziewać się, że Bóg będzie z nami Mateusza 6,33; Ks. Wyjścia 1,20-21; 2 Królewska 18,5-7; 2 Kronik 26,3-15; 2 Kronik 15,2; 2 Kor 9,6 

1 Samuela 2:30  Dlatego taki jest wyrok Pana, Boga izraelskiego: Mówiłem wprawdzie o twoim domu i o domu twego ojca, że po wieczne czasy chodzić będziecie przed moim obliczem, lecz teraz taki jest wyrok Pana: Nie będzie tak! Gdyż tych, którzy mnie czczą, i ja uczczę, a którzy mną gardzą, będą wzgardzeni.

Brak komentarzy:

Łączna liczba wyświetleń